آشنایی با انواع لولا جهت نصب بر روی درب و پنجره و کاربرد آنها

  • 03 / 12 / 2019
  • 2231 بازدید
آشنایی با انواع لولا جهت نصب بر روی درب و پنجره و کاربرد آنها

یکی از مهمترین قسمت های تشکیل دهنده درب ها و پنجره ها در ساختمان، انواع لولا درب است. لولاها امکان باز و بسته شدن درب و پنجره را در زوایای مختلف که معمولاً زاویه ۹۰ درجه انتخاب می شود، فراهم می سازند. انواع درب های ساختمانی، درب ورودی، درب اتاق ها و حتی درب کابینت ها در آشپزخانه نیز با استفاده از لوله های متنوع قابل طراحی هستند. شاید مسئله طراحی لولای درب تاکنون به اندازه کافی مورد توجه قرار نگرفته است؛ اما اهمیت لولاها به اندازه‌ای برای درب ها مهم است که باز و بسته شدن درب ها را به صورت کاملاً آرام و بی سر و صدا فراهم می سازند.

لولای رکابی

لولای رکابی

مدل لولای رکابی

لولای رکابی یا لولای کمربندی یکی از متداول ترین مدل های لولا است که معمولاً برای درب های بزرگتر نظیر درب های انباری، پارکینگ یا گاراژ نصب می شود. این لولاها از آلیاژ ضد زنگ ساخته شده که وزن نسبتاً سبک دارد. یک قسمت از لولا به چهارچوب متصل می‌شود و قسمت دیگری از آن به صورت رکاب یا یک کمربند بر روی درب نصب می گردد.

لولای قلمی

لولای قلمی

مدل لولای قلمی

لولای قلمی یا لولای دکمه‌ای، یکی از ساده ترین و ابتدایی ترین انواع لولا است که از سال های بسیار دور برای نصب روی انواع درب ها استفاده میشده؛ این لولاها در زاویه ۹۰ درجه و اندکی بیشتر، باز و بسته می شوند. لولای قلمی از دو صفحه تخت تشکیل شده که یکی از آنها به چهار چوب و یکی دیگر به لنگه درب متصل می‌شود متداولترین انواع لولای قلمی از طریق ۴ یا ۳ عدد پیچ در جای خود محکم می گردد. به نظر می رسد یکی از مشکلاتی که درباره این لولاها به وجود می آید ایجاد سر و صدا به مرور زمان است که با روغن کاری برطرف خواهد شد.

لولای فنری

لولای فنری

یکی دیگر از مدل های انواع لولای درب، لولای فنری می باشد. اگر تمایل دارید پس از اینکه درب را باز می‌کنید لنگه درب پشت سر شما به طور خودکار بسته شود می توانید از لولاهای فنری استفاده کنید. این لوله ها برای مکان های خاص به ویژه مکان هایی که پر تردد هستند و نیاز دارند درب ها به طور مداوم باز و بسته شوند، مناسب تر است.

 

بیشتر بخوانید : درب های فلزی پایون، بهترین انتخاب برای نصب در شرایط آب و هوایی متنوع

 

لولای مخفی

لولای مخفی

مدل لولای مخفی

یکی از مدرن ترین و زیباترین طراحی لولای درب مربوط به لولای مخفی یا لولای توکار است. این لولاها در نوع خود بسیار زیبا هستند و اغلب برای کابینت آشپزخانه و مصنوعات چوبی دکوراسیون ساختمان ها استفاده می شوند. لولاهای مخفی از قسمت نمای بیرونی، قابل مشاهده نیستند.

لولای پیانویی

لولای پیانویی

مدل لولای پیانویی

یکی دیگر از مدل‌های لولای درب که به لولای قلمی شباهت دارد مدلی از لولا می باشد که محور اصلی آن به صورت پیوسته در یک امتداد قرار گرفته است. این لولاها معمولاً برای درب صندوقچه ها یا انواع جعبه ها نصب می شوند.

لولای آفست

لولای آفست

یکی از مدل‌های لولای درب، لولای آفست نام دارد. همانطور که در شکل مشاهده می کنید این لولا از نظر شکل ظاهری با سایر مدل ها بسیار متفاوت است؛ یک انحراف ۹۰ درجه دو قسمت برای لولاهای آفست طراحی شده که موجب می‌شود لنگه درب، اندکی از چهارچوب فاصله داشته باشد. این لولا برای درب هایی که محل تردد ویلچر یا واکر هستند، بسیار ایده آل است. با نصب لولای آفست به راحتی می‌توان محدوده باز و بسته شدن درب را گسترش داد.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[instagram-feed carouselrows=6]
مشاوره رایگان جهت خرید
odio felis mi, Phasellus lectus non leo. elit.