آنچه لازم است درباره مصالح ساختمانی بدانیم

آنچه لازم است درباره مصالح ساختمانی بدانیم

مصالح ساختمانی عبارتند از تمام مواد و مصالح اولیه که برای اجرای پروژه های ساختمانی و عمرانی استفاده می شوند. این مساله شامل انواع سنگ های ساختمانی، خاک های دانه بندی شده، رس، مصالح بتنی، سیمان، آجر، سازه های فولادی و نظایر این ها می باشد. اگر یک سازه ساختمانی را از نمای بیرون مشاهده کنید، با یک نگاه ساده می توانید برخی از مهم ترین مصالح به کار رفته در نمای خارجی ساختمان را تشخیص دهید؛ اما مصالح به کار رفته در پایه ریزی ساختمان یا داخل دیوارها، سقف و کف قابل مشاهده نیستند.

آنچه دوام و استحکام یک سازه را تضمین می کند در حقیقت، کیفیت بالا و انتخاب صحیح مصالح برای اجرای پروژه های ساختمانی است. عوامل مختلفی وجود دارند که مهندسان و پیمانکاران در انتخاب مصالح مناسب برای پروژه های خود به آنها دقت دارند. عواملی که هم زیبایی ساختمان را شامل می‌شود و هم در برگیرنده امنیت و مقاومت سازه در برابر شرایط محیطی، خسارت ها و حوادث احتمالی می باشند. در این صورت است که می توان گفت پروژه های ساختمانی با کیفیت بسیار عالی به پایان رسیده اند.

نکات مهم در انتخاب مصالح ساختمانی مناسب

نکات مهم در انتخاب مصالح ساختمانی مناسب

مصالح ساختمانی

۱- مصالح مناسب برای سازه های ساختمانی با کاربری مختلف باید در برابر شرایط محیطی، مقاومت و پایداری فوق‌العاده بالایی داشته باشند. اولین و مهمترین ویژگی فیزیکی مصالح مورد استفاده در پروژه های ساخت و ساز، قابلیت هدایت حرارتی آنها است. این عامل به طور مستقیم با تخلخل مصالح در ارتباط است. هر چه مصالح به کار رفته دارای تخلخل بیشتری باشند، حرارت کمتری منتقل می شود. این جمله به مفهوم آن است که حفره های داخل مصالح، حرارت را در خود حبس می کنند. از این ویژگی برای عایق سازی ساختمان ها استفاده می شود.

۲- دومین عامل مهم در انتخاب مصالح مناسب، توجه به پایدار بودن مصالح مورد نظر در برابر حریق و آتش سوزی است. عموماً برای ساختمان ها از مصالحی استفاده می‌شود که در اصطلاح با نام مصالح نسوز یا مصالح دیرگداز شناخته می شوند. مصالح نسوز یا دیرگداز دارای نقطه ذوب بالاتر از ۱۳۰۰ درجه سانتی گراد هستند.

نکات مهم در انتخاب مصالح ساختمانی مناسب

بیشتر بخوانید : اصول سقف سازی ساختمان؛ مصالح مناسب برای ساخت سقف انواع ساختمان ها

انتخاب مصالح ساختمانی

۳- عامل مهم دیگر در انتخاب مصالح که به شدت، پایداری، ثبات ظاهری و بافت ساختمان را تحت تاثیر قرار می دهد، قابلیت جذب رطوبت می باشد. مصالح ساختمانی نباید به هیچ عنوان رطوبت محیط را جذب کند. زمانی که بارندگی اتفاق می‌افتد یا میزان رطوبت هوا از حالت استاندارد خارج می شود، اگر آب یا رطوبت به داخل مصالح  نفوذ کند، به تدریج و به مرور زمان موجب از هم پاشیدگی بافت مصالح خواهد شد. از طرف دیگر برای نمای ساختمان ممکن است ایجاد شوره زدگی یا فرسایش مصالح را در بر داشته باشد. مقاومت مصالح در برابر عوامل انجماد یا یخ زدگی از ترک خوردن آن ها جلوگیری می کند.

۴- چهارمین نکته مهم در انتخاب مصالح مناسب برای پروژه های ساخت و ساز، توجه به خواص مکانیکی مصالح است. توان کششی مقاومت مصالح در برابر پیچش، خمش، فشار و یا ضربه، عواملی هستند که توسط مهندسان مورد بازرسی قرار می گیرند. تمام این فاکتورها برای هر یک از مصالح انتخاب شده در جدول های مخصوص عموماً درج می شوند.

انتخاب مصالح ساختمانی

۵- یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب مصالح مناسب، توجه به فاکتورهای شیمیایی و ساختار مولکولی مصالح است. این نکته مهم به ویژه درباره سنگ های ساختمانی و آجرنما، بیشتر مورد توجه قرار دارد. انواع آجرنما باید در برابر خوردگی شیمیایی ناشی از آلاینده های هوا پایداری بیشتری داشته باشند. سنگ‌های ساختمانی نیز باید از اثرات اسیدها و مواد قلیایی در امان باشند. انواع ترکیبات شیمیایی نمک ها یا گازهای موجود در هوا عواملی هستند که سطح مصالح ساختمانی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهند.

انواع مصالح ساختمانی

انواع مصالح ساختمانی

  • انواع آجر نما در ابعاد و شکل های مختلف
  • میلگردها و تیرآهن های فولادی
  • انواع خاک های دانه بندی شده
  • شن و ماسه
  • تیرهای چوبی
  • آهک
  • پوکه معدنی
  • بتن و سیمان
  • سنگ های گرانیتی
  • سنگ تراورتن

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[instagram-feed carouselrows=6]
مشاوره رایگان جهت خرید
ut sem, lectus felis libero elementum facilisis in