استاندارد آسانسور - هر آنچه که لازم است درباره استانداردهای آسانسور بدانید

استاندارد آسانسور – هر آنچه که لازم است درباره استانداردهای آسانسور بدانیم

دسته بندی : صنعت ساختمان
1398/05/02

استاندارد آسانسور برای ساختمان یکی از ملزومات اجرای پروژه های ساختمانی است؛ به صورتی که امنیت کامل را برای برج های چند طبقه، هتل ‌ها، سالن های پذیرایی چند طبقه، مجتمع های مسکونی بزرگ و … فراهم می آورد. نصب آسانسور در نگاه اول شاید به نظر برسد بسیار ساده است! تنها کافیست که تکنسین ها جعبه آسانسور را در محفظه مخصوص آن در ساختمان نصب کنند! اما در حقیقت، نصب آسانسور در ساختمان به این سادگی ها هم نیست.

قبل از استفاده از این تجهیزات پرداختن به استانداردهای آسانسور در ساختمان ضرورت دارد. مهندسان ساختمانی و پیمانکاران و همچنین شرکت‌های ارائه دهنده خدمات نصب آسانسور از تمام استانداردهای این حوزه از کسب و کار اطلاع دارند. به همین دلیل، هنگام ساختن یک ساختمان، فضای استاندارد برای آسانسورها در نظر گرفته می شود و تکنسین ها نیز هنگام نصب به تمام موارد ایمنی دقت دارند.

آسانسور برای ساختمان

در سال ۲۰۱۴ دو استاندارد اروپایی به عنوان استاندارد آسانسور طراحی و ارائه شد. در این استانداردها مزایای قابل توجهی برای تامین امنیت افرادی که در آسانسور رفت و آمد می کنند در نظر گرفته شد. همچنین این استانداردها ملزومات تامین امنیت تکنسین های نصب آسانسور را نیز به طور کامل ارائه داده اند.

اولین استاندارد با نام استاندارد آسانسور به شماره EN 81-20:2014 معرفی شده است این استاندارد به تجهیزات ایمنی برای ساخت و نصب آسانسور در ساختمان اشاره می کند. استاندارد دوم با عنوان استاندارد آسانسور به شماره EN 81-50:2014 معرفی شده است؛ در این مدل به طور کامل، تجهیزات تست و آزمون اجزای آسانسور و تمام قطعاتی که برای نصب آن به کار رفته است، معرفی شده اند.

علاوه بر دو استاندارد جدید که به این حوزه معرفی شده است، سایر استانداردهای قدیمی نظیر کدهای EN 81-1 و EN 82-2 نیز برای تمام پروژه های نصب آسانسور در ساختمان کاربرد دارند. منابع نشان داده اند که در سال ۲۰۱۷ تجهیزات و ملزومات قابل استفاده در نصب آسانسور نیازمند ارائه نسخه های جدید از استاندارد آسانسورها برای ساختمان خواهد بود. یکی از دلایل این تغییرات را می توان پیشرفت تکنولوژی و فناوری در طراحی و تولید آسانسور برای ساختمان ها بیان نمود.

استاندارد آسانسور - هر آنچه که لازم است درباره استانداردهای آسانسور بدانید

[on]

بیشتر بخوانید : خدمات بازسازی ساختمان شامل چه مواردی است؟

[off]

 

نکات مهم در استانداردهای آسانسور

نکات مهم در استانداردهای آسانسور

پارامترهای مختلفی در استانداردهای آسانسور مورد بررسی قرار داده می شود. به طور کلی، مباحثی که تحت پوشش استانداردهای آسانسور در ساختمان قرار می گیرد به صورت زیر فهرست می شوند:

  • نکات ایمنی برای ساکنین ساختمان برای ورود و خروج از آسانسور
  • نصب حسگرهای شناسایی افراد یا شناسایی مانع هنگام بسته شدن درب
  • توجه به سیستم قفل شدن درب آسانسور هنگام مواقع اضطراری
  • طبقه بندی انواع مواد اولیه برای ساخت آسانسور با در نظر گرفتن مقاومت در برابر آتش سوزی
  • در نظر گرفتن ابعاد آسانسور، ضخامت دیوارها . محل اصلی نصب درب
  • استاندارد آسانسور در قسمت تنظیم نور در محفظه آسانسور
  • توجه به فضای استاندارد در پایین و بالای آسانسور هنگام حرکت

[on]

بیشتر بخوانید : اصول و قوانین مهم برای کار در ارتفاع در پروژه های ساختمانی

[off]

 

نکات مهم در استانداردهای آسانسور

با توجه به موارد فوق، هر عاملی که در تمام مراحل نصب و راه اندازی آسانسور توسط تکنسین ها اهمیت دارد و جزو استانداردهای آسانسور در ساختمان بسته بندی می شوند. استانداردهایی که برای نصب و ساخت آسانسورها در ساختمان به کار می روند جزو معتبرترین استانداردهای جهانی هستند. این استانداردها دارای زیر شاخه های مختلف هستند که دستورالعمل های کلی را برای نصب آسانسور ارائه می دهند.

به طور مثال یکی از دستورالعمل ها برای نصب حسگر تشخیص مانع بیان می کند که حسگرهای آسانسور باید از فاصله استاندارد بتوانند مانع بسته شدن درب آسانسور شوند تا از وارد شدن آسیب ها به افراد جلوگیری کنند.

در یک دستورالعمل دیگر که در استانداردهای آسانسور در ساختمان بیان شده این است که تکنسین‌ها هنگام کار باید در داخل کابین آسانسور قرار بگیرند و آسانسور با کف ساختمان، هم سطح باشد. به این ترتیب از سقوط وسایل و اشیا و یا آسیب دیدن بدن تکنسین جلوگیری می شود.

نکات مهم در استانداردهای آسانسور

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “استاندارد آسانسور – هر آنچه که لازم است درباره استانداردهای آسانسور بدانیم”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارید؟

فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.