اصول طراحی و ساخت پلکان برای ساختمان

اصول طراحی و ساخت پلکان برای ساختمان

دسته بندی : دکوراسیون
1398/05/09

معیارها و پارامترهای استانداردی برای طراحی پلکان در ساختمان وجود دارد. عواملی که اجرای پله ها را برای ساختمان های مختلف مشخص می کند، زیر شاخه های طراحی عمومی، تحلیل سازه، انتخاب مصالح اولیه مناسب، قالب پلکان ها و طراحی اولیه می باشند. اگر در ساختمان های مختلف، پلکان هایی با سبک های مدرن و کلاسیک را تماشا می‌کنید و از آن لذت می برید مطمئن باشید یک طراحی قوی و دیدگاه مهندسی با ظرافت خاصی در پشت آن نهفته است.

طراحی و ساخت پله با استاندارد های امن

برای طراحی، پارامترهای مختلفی در نظر گرفته می شود. پلکان ها عناصر دکوراسیون داخلی هستند که امکان برقراری ارتباط بین طبقات مختلف یک ساختمان را فراهم می کنند. در ساخت پلکان در ساختمان، چند مسأله اصلی اهمیت دارد؛ طراحی، نحوه پله های صعودی، طراحی بخش توقفگاه در طراحی پلکان. منظور از توقفگاه، قسمت پاگرد پله یا مکانی است که میان هر سری از پله ها فاصله می اندازد.

طراحی و ساخت پله با استاندارد های امن

طراحی پلکان برای داخل ساختمان ممکن است به صورت یک یا چند مرحله ای اجرا گردد. اگر فاصله میان طبقات، کمتر باشد از سری پله های یک مرحله ای استفاده می شود؛ اما چنانچه فضای میان طبقات، بیشتر باشد یا موقعیت مکانی ساختمان از نظر شیب پله ها شدیدتر باشد، پله های چند مرحله ای نصب می شوند. بنابراین یکی از عوامل مهم در طراحی پلکان در ساختمان، در نظر گرفتن شیب پله ها است.

طراحی و ساخت پله با استاندارد های امن

انواع مصالح اولیه برای طراحی پلکانها در ساختمان

طراحی پلکان در محیط داخلی ساختمان جزو دکوراسیون داخلی محسوب می شود. انواع مصالح اولیه نظیر بتن، فلز و چوب برای ساخت و طراحی پلکان در ساختمان به کار می روند. زیباترین طرح ها و مدل های پلکان را می‌توان از طریق مصالح اولیه مرغوب در فضای ساختمان ایجاد کرد. انواع سنگ های دکوراتیو و سنگ مرمر نیز در سال‌های اخیر برای ساخت پله های داخل ساختمان به کار می روند.

انواع مصالح اولیه برای طراحی پلکانها در ساختمان

[on]

بیشتر بخوانید : ایده های طراحی نمای ساختمان به سبک مدرن و متفاوت

[off]

 

انواع مدل های پلکان در ساختمان

انواع مدل های پلکان در ساختمان

اولین عاملی که اجرای یک مدل ویژه را برای پیاده سازی پلکان در ساختمان مشخص می‌کند، توجه به فضای موجود و موقعیت قرارگیری پله ها است. همانطور که می دانید طراحی پله ها در کنار دیوار انجام می گیرد اما اگر قرار باشد پله ها از میان سالن به سمت طبقه بالا ساخته شود، طراحی پلکان، قوانین و اصول دیگری را طلب می کند. متداول ترین روش برای اجرای راه پله ها در ساختمان، مکان کنار دیوارها است. در همین راستا طراحی پلکان در محیط داخلی ساختمان ها به شیوه های زیر اجرا می شود:

 • طراحی پلکان با اشکال منظم هندسی
 • طراحی پله های داخل ساختمان با اشکال نامنظم
 • طراحی پله های داخل ساختمان به صورت دایره ای و بیضی
 • پله های مارپیچ

طراحی پلکانهای مارپیچ برای ساختمان

طراحی پلکانهای مارپیچ برای ساختمان

یکی از زیباترین مدل های پلکان که در سال های اخیر در ساختمان های لوکس مورد توجه قرار گرفته است، طراحی پلکان با مدل مارپیچ است. این پلکان ها را در آپارتمان های مجلل، هتل ها و مراکز تجاری و یا تفریحی می توانید مشاهده کنید. پله های مارپیچی یا پله های اسپیرال با سطح مقطع دایره ای شکل، زیباترین طرح ها را برای داخل یک ساختمان به وجود می آورند.

طراحی پلکانهای مارپیچ برای ساختمان

طراحی پلکان مارپیچ در دو مدل قابل اجرا است؛ در اولین مدل پله های مارپیچ، مسیر راه پله ها حول یک محور عمودی در اطراف یک ستون حمایت کننده نصب می شود. مسیر راه پله به نوعی به این ستون عمودی منتهی می گردد. در مدل دوم طراحی پله های مارپیچ، مسیر راه پله ها بدون نیاز به ستون پشتیبانی، نصب می شود. تکیه گاه این مدل پله ها، سطح زمین است.

استفاده از پله های مارپیچ برای مکان هایی توصیه می شود که محدودیت فضایی دارند. مصالح اولیه فلزی و چوب برای این مدل پله ها قابل استفاده هستند.

 

[on]

بیشتر بخوانید : ۱۵ ایده جذاب و خلاقانه که خانه تان را عالی نشان میدهد

[off]

 

نکات مهم در طراحی پلکانها برای ساختمان

نکات مهم در طراحی پلکانها برای ساختمان

 • در نظر گرفتن فاصله میان طبقات
 • مشخص کردن تعداد پله ها
 • در نظر گرفتن شیب موقعیت برای مسیر راه پله
 • در نظر گرفتن مکان پنجره ها یا درب ورودی
 • توجه به موانع موجود برای نصب راه پله در مسیر مشخص شده
 • نصب در وسط سالن یا در کنار دیوارها
 • قیمت مواد اولیه برای ساخت راه پله
نکات مهم در طراحی پلکانها برای ساختمان نکات مهم در طراحی پلکانها برای ساختماننکات مهم در طراحی پلکانها برای ساختمان نکات مهم در طراحی پلکانها برای ساختمان نکات مهم در طراحی پلکانها برای ساختمان نکات مهم در طراحی پلکانها برای ساختمان نکات مهم در طراحی پلکانها برای ساختمان نکات مهم در طراحی پلکانها برای ساختمان نکات مهم در طراحی پلکانها برای ساختمان نکات مهم در طراحی پلکانها برای ساختمان نکات مهم در طراحی پلکانها برای ساختمان

 

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “اصول طراحی و ساخت پلکان برای ساختمان”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نیاز به مشاوره دارید؟

فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

با توجه به بازسازی کارخانه تا اطلاع بعدی ثبت سفارش انجام نمی گیرد. برای تماس ضروری لطفا از طریق ایمیل در ارتباط باشید