اصول و قوانین مهم برای کار در ارتفاع در پروژه های ساختمانی

اصول و قوانین مهم برای کار در ارتفاع در پروژه های ساختمانی

مسئله کار در ارتفاع برای پروژه های ساختمانی یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ ترین چالش ‌های مهندسان و کارگران است و همین عامل موجب بروز حوادث ناگوار، تلفات جانی و خسارت‌های مالی به کارفرما یا پیمانکاران ساختمانی می شود. شاید تا کنون با حوادثی نظیر سقوط کارگران ساختمانی از ارتفاع زیاد، از روی نرده ها و داربست ها برخورد کرده باشید! در حقیقت، کار در ارتفاعات به منزله یک شغل خطرناک شناخته می شود که چنانچه اصول ایمنی به طور کامل و جامع برای آن رعایت نگردد، خطرات ناشی از آن گریبان گیر کارگران و کارفرمایان خواهد بود.

تفاوتی نمی کند پروژه های ساختمانی مربوط به ساختمان های اداری و مسکونی باشند و یا پروژه های صنعتی را تحت پوشش قرار دهند؛ اصول استاندارد و ایمنی کار در ارتفاعات در هر پروژه ساختمانی باید تحت نظارت مهندسان بازرس انجام شود. در این مطلب با نکاتی آشنا می‌شوید که در خصوص کار کردن در ارتفاعات، حتماً باید به آنها توجه شود. رعایت کردن نکات ایمنی، کاهش حوادث و آسیب های شدید را به دنبال خواهد داشت.

اصول و قوانین مهم برای کار در ارتفاع در پروژه های ساختمانی

گام اول در استاندارد سازی کار در ارتفاعات

برای رعایت تمام اصول ایمنی و استانداردسازی لازم است به عنوان مهندس ناظر مطمئن شوید که تمام برنامه های اجرایی به درستی و طبق برنامه‌ریزی انجام شده اند و در حال اجرا هستند. کار در ارتفاعات زیاد می تواند شامل رنگ آمیزی سازه های فلزی، رنگ آمیزی سازه های بتنی، بتن ریزی در ارتفاع، عملیات جوشکاری، بازرسی سازه ها در ارتفاع زیاد و نظایر اینها باشد.

به عنوان یک مهندس متخصص در زمینه اصول ایمنی برای اجرای پروژه های ساختمانی باید مطمئن شوید که افرادی که برای این کار انتخاب کرده اید از تخصص، تجربه و مهارت و البته دانش تخصصی برخوردار هستند. افرادی باید برای کار در ارتفاع انتخاب شوند که قبلاً در چنین شرایطی کار کرده‌اند. بدون مهارت کافی، کار کردن در این شرایط، یک خطر بزرگ است. کارگرانی که به هر منظور در پروژه های ساختمانی مشغول به کار می شوند، قطعاً نیاز به آموزش های ایمنی و عملی در این زمینه دارند.

گام اول در استاندارد سازی کار در ارتفاعات

بیشتر بخوانید : آنچه لازم است درباره مصالح ساختمانی بدانیم

 

بایدها و نبایدها برای کار در ارتفاعات

بایدها و نبایدها برای کار در ارتفاعات

  • اگر به عنوان کارگر قرار است در ارتفاع در پروژه های ساختمانی کار کنید، مطمئن شوید حداکثر و حداقل ارتفاع کاری شما از زمین چقدر است.
  • تمام تجهیزات ایمنی کار، ایمنی شخصی و ابزارهای لازم را فراهم کنید.
  • دقت داشته باشید تمام مراحل کار را از ابتدا تا انتها باید در ذهن مرور کنید.
  • مطمئن شوید تمام تجهیزات ایمنی شخصی و تجهیزات داربست ها یا نرده ها به قدر کافی پایدار و مقاوم، متصل شدند.
  • اگر قرار است بر روی سطوح لغزنده حرکت کنید با تمرکز و آرامش، این کار را انجام دهید.
  • برای کار در ارتفاع لازم است برای محافظت از اشیایی که امکان سقوط ناگهانی آن وجود دارد، تدارکاتی دیده شود
  • برای اجرای پروژه‌های ساختمانی در ارتفاع زیاد حتماً نکات، استراتژی و مراحل مواجه شدن با موقعیت های بحرانی را بیاموزید.
  • فراموش نکنید در بخش هایی در ارتفاع که مشغول به کار هستید، هرگز از نردبان برای بالا رفتن استفاده نکنید.
  • اشیای بسیار سنگین با وزن بالا را هرگز در ارتفاع به صورت دستی حمل نکنید.
  • افرادی که صلاحیت کار در ارتفاع را ندارند و از مهارت کافی برخوردار نیستند، مجاز به این کار نمی باشند.

کنترل موقعیت پروژه برای کار در ارتفاعات

کنترل موقعیت پروژه برای کار در ارتفاعات

قبل از آنکه کارگران برای کار در ارتفاع در پروژه های ساختمانی اعزام شوند، قطعاً باید میزان خطرات محیط را ارزیابی کنید. عوامل مربوط به افزایش وزن یا بار اعمال شده به سازه، ارتفاع کار، مدت زمان انجام پروژه و … باید به دقت مشخص شوند. حتی در مورد شرایطی که به ظاهر، کم اهمیت جلوه می کنند باید حساسیت های بیشتری اعمال شود؛ جهت وزش باد و احتمال سقوط اشیا، بروز حوادث بدنی برای کارگران شامل سکته قلبی یا آسیب دیدن یکی از اعضای بدن باید پیش ‌بینی شوند. راه های مواجه با این بحران ها قبل از اینکه کارگر در ارتفاع، مشغول به کار شود باید تعیین شود.

سعی کنید تمام عوامل ایجاد خطر را به حداقل برسانید و یا در صورت امکان، آن ها را حذف کنید. تجهیزات ایمنی حفاظت شخصی و حفاظت از گروه کارگران در ارتفاع باید قبل از آغاز به کار مهیا باشد. انواع نوارهای نگهدارنده، لباس کار مخصوص، کلاه ایمنی، کفش ایمنی، گیره های نگهدارنده کارگر بر روی طناب ها، نمونه هایی از تجهیزات ایمنی برای کار در ارتفاع هستند.

در صورتی که کارگران باید روی داربست ها کار کنند، حتماً قبل از آغاز پروژه از استحکام داربست ها باید اطمینان حاصل شود. همواره یک طناب ایمنی برای کنترل وضعیت بحرانی در نظر بگیرید. فراموش نکنید که مسئله اجرای پروژه های ساختمانی در ارتفاع زیاد، توسط کارگران، مهمترین مسئله در تضمین اعتبار مجریان ساختمانی است.

 

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[instagram-feed carouselrows=6]
مشاوره رایگان جهت خرید
sed justo Aliquam vel, elit. ipsum Aenean suscipit diam commodo tristique leo