اطلاعاتی درباره مواد قابل بازیافت در پروژه های ساختمانی (پسماندهای ساختمانی)

اطلاعاتی درباره مواد قابل بازیافت در پروژه های ساختمانی (پسماندهای ساختمانی)

موادی که پس از استفاده از مصالح ساختمانی و تخریب ساختمان ها بر جای می مانند در حقیقت با نام پسماندهای ساختمانی شناخته می شوند. مواد بازیافتی در ساختمان ها در حقیقت در ساختمان های نوساز و یا آن پروژه هایی که تخریب در محل صورت گرفته است وجود دارند. متداول ترین مصالحی که پس از ساخت و ساز به عنوان مواد بازیافتی در مکان ساختمان بر جای می مانند شامل مواردی همچون بتن، چوب، آسفالت، پوشش ها، فلز و مقوا است. این مواد به طور معمول ۷۰ تا ۹۵ درصد از مواد دور ریخته شده در یک مکان مسکونی یا تجاری را تشکیل می دهند. این ها دقیقاً همان پسماندهای ساختمانی هستند.

مواد بازیافتی ساختمانی غالباً دور ریخته می شوند؛ اما در واقع کالاهایی با ارزش هستند که می توانند به صورت محصولات جدید، بازیافت شوند یا از روش های جدیدی استفاده گردد. هنگامی که این مواد به عنوان ضایعات تلقی می شوند، دفع پسماندها معمولاً به عنوان بخشی از هزینه انجام این کار باید در نظر گرفته شود. بنابراین، مدیریت بازیافت و استفاده مجدد از این مواد به عنوان گزینه های مدیریتی، مسأله ای است که در بسیاری از پروژه های ساختمانی، مهندسان از آن غافل می شوند. بازیافت می تواند به نفع محیط زیست باشد.

بازیافت پسماندهای ساختمانی برای مشاغل و محیط زیست بسیار مهم است

بازیافت پسماندهای ساختمانی برای مشاغل و محیط زیست بسیار مهم است

مواد قابل بازیافت در پروژه های ساختمانی

بازیافت مواد ساختمانی و مواد تخریب تولید شده در یک مکان ساخت و ساز اهمیت زیادی دارد. مزایای زیست محیطی بازیافت می تواند قابل توجه باشد. گزارش های کنونی نشان می دهند اگر بتن و آسفالت تولید شده در پسماندها در هر سال، بازیافت شوند، این عامل باعث می شود معادل انرژی میلیون ها گالن بنزین صرفه جویی شود. بخش عمده ای از صرفه جویی در مصرف انرژی، ناشی از کاهش مصرف منابع طبیعی مانند استخراج سنگ معدن خرد شده یا استخراج و پالایش نفت است.

علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی، بازیافت نخاله های ساختمانی، اختلاط مواد را از محل دفن زباله ها دور نگه می دارد. علاوه بر مزایای زیست محیطی، بازیافت مصالح ساختمانی غیر قابل استفاده می تواند مزایای اقتصادی در پی داشته باشد. بازیافت یا استفاده از مواد موجود در محل پروژه های ساختمانی هزینه حمل و دفع مواد را کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید : فناوری ساختمان سبز چیست و چه تأثیری بر محیط زیست دارد؟

 

نکات مهم در بازیافت پسماندهای ساختمانی

نکات مهم در بازیافت پسماندهای ساختمانی

بتن، آسفالت، چوب، گچ و فلزات، مهم ترین موادی هستند که در پروژه های ساختمانی، بسیار وجود دارند. در خصوص بازیافت این مواد لازم است به نکات زیر دقت داشته باشید:

  • می توانید با دور نگه داشتن مواد ارزشمند قابل بازیافت در ساختمان از محل های دفن زباله، هزینه های حمل و نقل و دفع پروژه را کاهش دهید.
  • جایگزین کردن مواد بازیافت شده به جای مواد و مصالح اصلی در محصولات جدید ساختمانی و فرآیندها منجر به صرفه جویی قابل توجهی در انرژی و کاهش گازهای گلخانه ای می شود؛ پروژه های ساخت و ساز شما می تواند بخشی از آن باشد.
  • بازیافت پسماندهای ساختمانی، برنامه ای است که اهداف ساختمان های سبز را دنبال می کند.
  • قوانین و مقررات بازیافت مواد بر جای مانده پس از پایان پروژه، مطابق با انجمن ساخت و ساز آمریکا و همچنین انجمن محیط زیست جهانی تدوین شده اند. بنابراین هر اقدامی برای استفاده از مصالح اولیه و یا بازیافت و جمع آوری پسماندها باید طبق استانداردهای اعلام شده انجام گیرد.
  • بهترین کار برای مدیریت پسماندها در محل ساخت و ساز، مدیریت بهینه است. برای این کار باید مواد بازیافتی حتماً بر حسب جنس مواد تشکیل دهنده از یکدیگر مجزا شوند.
  • بسیاری از این مواد بازیافتی را می توان در پروژه های دیگری نیز به کار برد. به طور مثال، مواد پر کننده، خشک کن ها روی زمین، اصلاح کننده های خاک و …، نمونه هایی از این موارد هستند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[instagram-feed carouselrows=6]
مشاوره رایگان جهت خرید
mattis velit, leo vel, diam lectus tristique dictum consequat. id Aenean