اطلاعات کاربردی درباره کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی اورتان

اطلاعات کاربردی درباره کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی اورتان

دسته بندی : صنعت ساختمان
1398/10/09

کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی اورتان، دو نمونه از مصالح ساختمانی هستند که در سال‌های اخیر برای اجرای کف سازی داخل ساختمان بسیار مورد توجه واقع شده ‌اند. ویژگی ها، قابلیت ها و خصوصیاتی که هر یک از این کفپوش ها برای ساختمان فراهم می کنند موجب شده است که مهندسان توجه ویژه ‌ای به این نوع مصالح داشته باشند. با توجه به گستردگی انواع مصالح برای کف داخل ساختمان، لازم می‌دانیم این مطلب را به بررسی کفپوش های اپوکسی و پلی اورتان اختصاص دهیم. در ادامه، مهمترین خصوصیات هر یک را بررسی کرده و درباره نکات نصب و زیبایی ظاهری آن ها در ساختمان صحبت می کنیم. در همین ابتدای بحث لازم است بیان کنیم که هر یک از این کفپوش ها در نوع خود بسیار کاربردی می باشند و هیچ یک نسبت به دیگری، برتری و امتیاز ویژه ‌ای ندارد.

کفپوش اپوکسی چیست و چه کاربردی در ساختمان دارد؟

کفپوش اپوکسی چیست و چه کاربردی در ساختمان دارد؟

در صنعت دکوراسیون داخلی و ساختمان شاید بارها با واژه کفپوش اپوکسی مواجه شده اید. کفپوش های اپوکسی مخلوطی از رزین های اپوکسی و هاردنر مخصوص است که با نسبت معین با یکدیگر مخلوط شده و بر روی کف اجرا می شود. این کفپوش ها ویژگی های بسیار برجسته ای داشته و موجب زیباتر شدن کف ساختمان ها می شو. صرف نظر از نوع کاربری ساختمان کفپوش های اپوکسی برای انواع کف بسیار مناسب هستند.

رزین های اپوکسی ساختار پلیمری دارند؛ زمانی که با هاردنر مخلوط می شوند در مدت زمان مشخص، به یک ماده سخت و بسیار محکم تبدیل شده که قابلیت جلا پذیری دارند. تمام انواع کفپوش های اپوکسی در برابر ضربه و نفوذ مواد شیمیایی، اثرات نور خورشید، سوراخ شدگی و خراشیدگی بسیار مقاوم هستند. برای اجرا کردن این مدل کفپوش، ضخامت استاندارد از مایع اولیه بر روی چسب به وسیله غلطک های مخصوص پخش می شود. در کف سازی ساختمان با استفاده از کفپوش های اپوکسی، نکات کاربردی زیادی وجود دارد که تنها از عهده متخصصان و افراد با تجربه در زمینه اجرای کفپوش های ساختمانی بر می آید.

 

[on]

بیشتر بخوانید : مزایا و معایب سنگ های طبیعی جهت استفاده در ساختمان

[off]

 

کفپوش های پلی اورتان چیست و چه کاربردی دارد؟

کفپوش های پلی اورتان چیست و چه کاربردی دارد؟

کفپوش های پلی اورتان نیز در کنار اپوکسی برای ساختمان بسیار مورد استفاده قرار می‌ گیرند. پوشش های پلی اورتان نیز همانند ترکیبات اپوکسی یک ترکیب پلیمری هستند که می‌توانند کف ساختمان را با ضخامت استاندارد به طور کامل پوشش دهند. یک تفاوت اصلی میان کفپوش های پلی اورتان و اپوکسی وجود دارد؛ کفپوش های اپوکسی، سخت تر و مقاوم تر هستند اما پلی اورتان، انعطاف‌پذیری بیشتری دارند. اگر قرار باشد برای محوطه های صنعتی نصب شوند، اگر میزان فشار و تردد در محل، بیشتر باشد، اپوکسی، بهترین گزینه خواهند بود.

نکات مهم درباره کفپوش های اپوکسی و کفپوش های پلی اورتان

نکات مهم درباره کفپوش های اپوکسی و کفپوش های پلی اورتان
  • کفپوش اپوکسی، سخت و مقاوم است اما کفپوش های پلی اورتان انعطاف پذیر هستند.
  • به دلیل اینکه کفپوش های پلی اورتان همراه با تردد بسیار بر روی کف ساختمان موجب تولید مواد فرار می شوند، لذا در صنایع حساس یا عبور و مرور ماشین های سنگین مناسب نخواهد بود. کفپوش های پلی اورتان برای محیط های صنعتی کم تردد، نظیر صنایع غذایی مناسب تر است.
  • امکان اجرای کفپوش های سه بعدی با مواد اپوکسی بهتر فراهم می باشد.
  • با استفاده از رزین های اپوکسی، امکان اجرای کفپوش های ضخیم تر برای ساختمان، بهتر وجود دارد.
  • زمان خشک شدن کفپوش های پلی اورتان با توجه به صلاحدید مجریان کفپوش قابل تنظیم است.
  • برای هر دو نوع کفپوش می توان یک لایه پوشش محافظ سطح بر روی کف ساختمان اجرا کرد.
  • کفپوش های اپوکسی برای ساختمان های صنعتی، لابی هتل ها، کف بیمارستان ها، ورزشگاه ها، لابی ساختمان های مسکونی و محوطه داخل ساختمان، گزینه ای ایده آل است.

 

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “اطلاعات کاربردی درباره کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی اورتان”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نیاز به مشاوره دارید؟

فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

با توجه به بازسازی کارخانه تا اطلاع بعدی ثبت سفارش انجام نمی گیرد. برای تماس ضروری لطفا از طریق ایمیل در ارتباط باشید