انواع سیستم های لوله کشی ساختمان

انواع سیستم های لوله کشی ساختمان

تاسیسات لوله کشی جزء مهمی از پروژه های ساخت و ساز است. در انواع ساختمان ها – بدون در نظر گرفتن نوع کاربری ساختمان – لوله کشی ساختمان، اهمیت مجزایی برای پروژه های ساخت و ساز ارائه می دهد. به طور کلی سیستم های لوله کشی در ساختمان با اهداف زیر در پروژه های ساخت و ساز اجرا می شود:

  • برای تامین آب مصرفی در تمام قسمت ها
  • لوله کشی برای انتقال فاضلاب و پساب در روی سطح زمین
  • سیستم لوله کشی مخصوص دفع فاضلاب به سمت مجرای اصلی فاضلاب یا سپتیک تانک
  • لوله کشی ساختمان برای هدایت آب های سرویس بهداشتی، حمام آشپزخانه و غیره

انواع سیستم های لوله کشی ساختمان

با توجه به کاربرد های فوق، اصول کلی در انتخاب لوله های مناسب برای لوله کشی ساختمان وجود دارد. در همین راستا انواع لوله و اتصالات از جنس های مختلف تولید می شوند که برای هر یک از اهداف فوق، طراحی شده اند. از لوله های فلزی گرفته تا لوله های بتنی، هر یک برای نصب در تاسیسات لوله کشی در ساختمان مناسب هستند.

انواع لوله های مناسب برای لوله کشی ساختمان

  • لوله و اتصالات چدنی
  • انواع لوله و اتصالات پلاستیکی یا لوله های پی وی سی
  • انواع لوله های فولادی گالوانیزه
  • لوله های سیمانی آزبستی
  • لوله های بتنی

لوله و اتصالات چدنی برای لوله کشی ساختمان

لوله و اتصالات چدنی برای لوله کشی ساختمان

لوله و اتصالات چدنی یا لوله های ریخته گری، یکی از انواع لوله های مناسب برای نصب در تاسیسات لوله کشی ساختمان هستند. این لوله ها برای سیستم پساب های ناشی از بارندگی در ساختمان به کار می روند. به طور استاندارد، ابعاد لوله های ریخته گری شامل لوله هایی هستند که طول آنها از ۵/۱ تا ۲ متر متغیر است. ضخامت این لوله ها در ۵ و ۶ میلیمتر قابل دسترسی است. لوله های ریخته گری شده از طریق فناوری قالبگیری تولید می شوند؛ تولید لوله های بدون درز تا حداکثر طول ۳ متر با ضخامت کمتر در صنایع انجام می شود.

 

بیشتر بخوانید : خدمات بازسازی ساختمان شامل چه مواردی است؟

 

لوله و اتصالات پلیمری برای لوله کشی ساختمان

لوله و اتصالات پلیمری برای لوله کشی ساختمان

لوله و اتصالات پلیمری، رایج ترین انواع لوله ها برای تاسیسات ساختمانی هستند. آنچه در بازار از لوله های پلی اتیلن، لوله های upvc و لوله های پلی پروپیلن می شناسیم، دقیقاً شامل لوله و اتصالات پلیمری هستند. هر یک از این لوله ها دارای ویژگی های مکانیکی و فیزیکی خاصی می باشند و برای یک کاربرد مناسب هستند. متداول ترین لوله های پلیمری برای لوله کشی ساختمان، لوله های پی وی سی هستند.

لوله پی وی سی برای لوله کشی ساختمان به منظور انتقال آب سرد مناسب است. لوله های ‏upvc در شرایط دمایی کمتر در مقایسه با لوله های pvc کار می کنند. در مقابل، لوله های CPVC برای شرایط عملیاتی بالاتر از ۱۲۰ درجه سانتیگراد و با هدف انتقال آب داغ طراحی شده است.

لوله کشی ساختمان که از درون خاک عبور می کند باید ضخامت بیشتری داشته باشد. این لوله ها حمل کننده فاضلاب و پساب ساختمان ها هستند. شرایط دمایی مناسب برای لوله های pvc، کمتر از ۴۵ درجه سانتیگراد است. در دماهای بالاتر، قدرت کششی لوله ها کاهش پیدا می کند.

لوله و اتصالات فولادی گالوانیزه

لوله و اتصالات فولادی گالوانیزه

یکی دیگر از انواع لوله های مورد استفاده در لوله کشی ساختمان، لوله و اتصالات گالوانیزه است. انواع لوله های گالوانیزه با طول و قطر برای کاربردهای لوله کشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. پوشش محافظ فلز روی که در فرایند گالوانیزاسیون برای فولاد آلیاژی به کار رفته است، سطح لوله ها را در برابر خوردگی محافظت می‌کند. ضخامت این لوله ها معمولاً ۵/۱ میلیمتر است. در برخی موارد، ضخامت ۲ تا ۵/۳ میلیمتری نیز برای کاربردهای سنگین تر تولید می شود.

لوله های سنگ شکن

لوله های سنگ شکن

یکی از جالب ترین لوله هایی که برای تاسیسات لوله کشی ساختمان ها در بازار وجود دارد با نام لوله های سنگ شکن شناخته می شوند. شکل ظاهری این لوله ها جذاب است! قطر داخلی لوله های سنگ شکن، ۱۰ میلیمتر تا ۶۰۰ میلیمتر است. ضخامت این لوله ها نیز از ۱۲ تا ۴۳ میلی‌متر متغیر می باشد. قیمت خرید لوله های سنگ شکن در مقایسه با سایر لوله های قابل استفاده در لوله کشی ساختمان، ارزان تر است.

مهمترین کاربرد این نوع لوله های ساختمانی نصب در سیستم های زیر زمینی می باشد. برخی از مهندسان، نصب لوله های پی وی سی را نسبت به لوله های سنگ شکن ترجیح می دهند.

 

بیشتر بخوانید : آنچه لازم است درباره مصالح ساختمانی بدانیم

 

لوله های سیمان آزبستی

لوله های سیمان آزبستی

لوله های ساخته شده از سیمان آزبستی یکی از انواع لوله های مورد استفاده در لوله کشی ساختمان است. مهم ترین کاربرد لوله های سیمان آزبستی برای تخلیه آب باران، سیستم تخلیه زباله یا ذرات ریز خاک می باشد. طول این لوله ها ۳ متر است. مهمترین عیب این لوله ها شکنندگی بالای آنها می باشد. قیمت خرید لوله های سیمانی آزبستی، ارزان تر از لوله های پی وی سی می باشد.

لوله های بتنی

لوله های بتنی

یکی دیگر از متفاوت ترین لوله های نصب شده در سیستم لوله کشی ساختمان، لوله های بتنی هستند. این لوله های بتنی با قطر بزرگ و به صورت پیش ساخته در کارخانه تولید می‌شوند. این لوله ها برای انتقال حجم زیادی از آب و فاضلاب در موارد مختلف به کار می روند. بسیاری از سیستم های تأمین و انتقال آب در شهرها و روستاها از طریق نصب لوله های بتنی امکان پذیر است.

 

 

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[instagram-feed carouselrows=6]
مشاوره رایگان جهت خرید
id, Lorem sit consectetur quis, leo.