اهمیت بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها

اهمیت بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها

یکی از بزرگترین چالش های جوامع امروزی کمبود ذخایر انرژی است. بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان، راهکارها و روش‌های مختلفی را در مصرف انرژی ارائه می دهد. ساختمان ها – بدون در نظر گرفتن نوع کاربری – یکی از بزرگترین منابع اتلاف انرژی به شمار می روند. این مسئله نه تنها در خصوص صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه های آن اهمیت دارد، بلکه سبب افزایش آلودگی محیط زیست می‌شود.

در همین راستا، مهندسان و طراحان تجهیزات گرمایشی و سرمایشی، اجرای پروژه های ساختمانی، مواد اولیه برای ساختمان سازی و غیره، راهکارهای موثر را برای بهینه سازی مصرف انرژی معرفی می کنند. تاکنون تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده است؛ فناوری‌های جدید در این حوزه معرفی گشته که از میان تمام تحقیقات انجام شده به طور خلاصه، نتایج نشان داده اند کنترل و تنظیم شرایط محیط داخل ساختمان، کمک زیادی به مصرف انرژی در ساختمان خواهد کرد.

بررسی مسئله بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها

بررسی مسئله بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها

اگرچه بهینه سازی انرژی در تمام مناطق ضرورت دارد اما این مسئله برای آن دسته از کشورهایی که فاقد انرژی فسیلی هستند، حساسیت بیشتری ایجاد می کند. این گونه کشورها باید نسبت به بهینه سازی انرژی در ساختمان ها توجه بیشتری داشته باشند. در همین راستا، قوانین و دستورالعمل‌هایی برای استانداردسازی ساختمان ها و تجهیزات سرمایشی و گرمایشی ارائه شده است.

فناوری هایی که در سیستم های تهویه سرمایش و گرمایشی هر ساختمان ارائه می شود باید مطابق با استانداردهای انرژی و زیست محیطی باشد. هرچه فناوری ها بتوانند درصد بیشتری از مصرف انرژی را کاهش دهند، میزان استقبال مشتریان نسبت به استفاده از آنها بالاتر خواهد بود. در این خصوص، مسئله بهینه سازی مصرف انرژی بیان می کند کاهش حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد در مصرف انرژی، یک رقم قابل توجه است.

 

بیشتر بخوانید : فناوری ساختمان های هوشمند چگونه کار می کنند؟

 

یکی از نکته هایی که در بهینه سازی انرژی  اهمیت دارد، توجه به شرایط زندگی افراد داخل ساختمان های مسکونی و یا شرایط کاری در داخل ساختمان های اداری است. در این خصوص می توان به نمونه هایی نظیر چیدن وسایل و مبلمان، نصب مناسب سیستم های گرمایشی و تجهیزات خنک کننده، توجه به موقعیت پنجره ها به عنوان معبر عبور نور، استفاده از سیستم عایق بندی ساختمان، نصب پرده های مناسب در محل عبور جریان هوا و غیره اشاره کرد. تمام این عوامل مواردی هستند که جزوه وظایف بازرس ساختمان در خصوص بهینه سازی انرژی می باشند.

تحقیقات نشان داده است که بیشترین هدر رفت انرژی در ساختمان از پنجره ها و سمت پشت بام است. میزان هدر رفت انرژی از دیوارها یا کف ساختمان درصد کمتری دارد؛ این مسئله با استفاده از پانل های عایق سازی قابل برطرف شدن هستند.

معیارهای بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان

معیارهای بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان

بیشتر بخوانید : فناوری ساختمان سبز چیست و چه تأثیری بر محیط زیست دارد؟

 

زمانی که مهندس ناظر قصد بازرسی یک ساختمان برای صدور گواهینامه بهینه سازی مصرف انرژی را دارد، در نگاه اول به معماری بنا دقت می کند. ساختار کلی ساختمان شامل پوشش های سقف، دیوارها، پوشش کف ساختمان از نظر نوع جنس و عایق ها، سطح زیر بنای ساختمان، موقعیت دیوارها و پنجره ها، نصب سیستم تهویه ای، توجه به شرایط اقلیمی ساختمان از نظر دما و رطوبت، نوع پوشش های ساختمانی، بررسی تاسیسات ساختمان و همچنین در نظر گرفتن نحوه گردش هوا در ساختمان، مواردی هستند که در بهینه سازی مصرف انرژی در درجه اول مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

بسته به اینکه از چه تجهیزات گرمایشی سرمایشی در داخل ساختمان استفاده می شود، نحوه قرار گیری آن در هر یک از مکان ها متفاوت خواهد بود. مکان مناسب برای نصب شوفاژ با موقعیت نصب شومینه و یا انواع پکیج ها متفاوت خواهد بود. هرگونه نقص در نصب تجهیزات گرمایشی می تواند در مصرف انرژی داخل ساختمان تأثیرگذار باشد.

یکی از مواردی که در بهینه سازی مصرف انرژی نقش دارد استفاده از انواع پوشش های محافظ ساختمان نظیر سایبان ها، پرده ها، شیشه های دوجداره، پنجره های دوجداره و پوشاندن درزهای نفوذ هوا در ساختمان است. در هر صورت باید از نفوذ هوا جلوگیری کرد. با این اقدام صحیح، مصرف انرژی در ساختمان تا ۴۰ درصد هزینه های گرمایشی و سرمایشی کاهش پیدا می کند.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[instagram-feed carouselrows=6]
مشاوره رایگان جهت خرید
Nullam elit. dolor ultricies elementum mi, Donec justo consequat. risus