جنوبی یا شمالی بودن ساختمان به چه معناست؟

جنوبی یا شمالی بودن ساختمان به چه معناست؟

جهت یابی نقشه ساختمان در اجرای پروژه ها به طور عمومی با تغییرات فصلی در مسیر تابش نور خورشید و الگوی وزش باد در ارتباط است. جهت گیری مناسب برای ساخت و ساز ساختمان های مسکونی، کارایی انرژی ساختمان را افزایش می‌دهد، هزینه ها را کاهش داده و آن مکان را به یک ساختمان راحت و ایده آل برای زندگی مبدل می کند.

شاید تاکنون نامی از ساختمان های شمالی و یا جنوبی و یا سایر ساختمان هایی که در جهت های مخالف ساخته شده‌اند شنیده باشید! هنگام خرید خانه، جهت یابی ساختمان های مسکونی اهمیت زیادی دارد چرا که میزان ورود نور و هوای مطبوع را به ساختمان تعیین می کند.

جهت یابی در اجرای پروژه های ساختمانی به طور عمومی با تغییرات فصلی در مسیر تابش نور خورشید و الگوی وزش باد در ارتباط است. جهت گیری مناسب برای ساخت و ساز ساختمان های مسکونی، کارایی انرژی ساختمان را افزایش می‌دهد، هزینه ها را کاهش داده و آن مکان را به یک ساختمان راحت و ایده آل برای زندگی مبدل می کند.

اصول مناسب و صحیح یابی جهت یابی در اجرای پروژه های ساختمانی

طبق اصول صحیح جهت یابی در اجرای پروژه های ساختمانی، جهت یابی مناسب نوعی از جهت گیری است که با در نظر گرفتن تمام ویژگی های ساختمان از نظر بهره وری انرژی بتواند نیاز به حرارت و خنک سازی را کاهش داده و یا حتی از بین ببرد. همین عوامل منجر به کاهش هزینه های انرژی، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و حتی تامین رفاه بیشتر در ساختمان میشود.

در جهت یابی در اجرای پروژه های ساختمانی، تغییرات فصل زمستان و تابستان در راستای مسیر خورشید و همچنین جهت و نوع وزش باد، بارش باران و برف و سرمای هوا به طور دقیق در نظر گرفته می شود.

اصول مناسب و صحیح یابی جهت یابی در اجرای پروژه های ساختمانی

زمانی می توانیم بگوییم جهت یابی در اجرای پروژه ‌های ساختمانی به صورت ایده‌آل اجرا شده است که ساختمان ها متناسب با شرایط آب و هوایی آن منطقه ساخته شوند. به طور مثال، ساختمان هایی که در سرزمین های سردسیر ساخته می شوند و به طور طبیعی از نورخورشید کمتری برخوردارند، بر روی یک هدف متمرکز می شوند. در مقابل، جهت یابی در اجرای پروژه های ساختمانی برای ساختمان هایی که در آب و هوای بسیار گرم و با رطوبت بالا اجرا می شوند بر اساس زاویه نور مستقیم خورشید، جهت قرارگیری سایه درختان و ساختمان های مجاور و استفاده از تجهیزات خنک کننده اجرا می گردد.

 

بیشتر بخوانید: سازه های پیش ساخته، فناوری نوین در دنیای معماری

 

جهت یابی در اجرای پروژه های ساختمانی برای شرایط آب و هوایی مختلف

اکثر مناطق کشور ایران در سرزمین های چهار فصل قرار دارند؛ به این مفهوم که تمام شرایط آب و هوایی را تجربه می‌کنند. بنابراین جهت یابی در اجرای پروژه های ساختمانی با توجه به تمام موارد فوق انجام می گیرد.

جهت یابی در اجرای پروژه های ساختمانی برای شرایط آب و هوایی مختلف

جهت گیری ساختمان به سمت شمال، یک پروژه مطلوب است. موقعیت ساختمان شمالی به ویژه در فصل زمستان که محوطه داخل ساختمان نیاز به گرمای نور خورشید دارد بسیار مطلوب است. در فصل زمستان، موقعیت خورشید در آسمان به شما اجازه می دهد نور کافی خورشید را در اختیار داشته باشید. دیوارها و پنجره ها که در قسمت شمالی ساختمان قرار دارند در فصل زمستان، بیشترین نور خورشید را دریافت می کنند. در مقابل، همین ساختمان های شمالی در فصل تابستان کمترین نور را دریافت می کنند.

چگونه بهترین جهت یابی در اجرای پروژه های ساختمانی را انتخاب کنیم؟

برای اینکه بدانید چگونه جهت یابی در اجرای پروژه های ساختمانی را به نحو مطلوب انتخاب کنید، در گام اول باید نیازهای گرمایشی و خنک سازی ساختمان را اولویت بندی کنید؛ پس از آن، شرایط آب و هوایی ساختمان در منطقه مورد نظر را در نظر بگیرید؛ ارزیابی کلی از هزینه های تامین انرژی در فصل تابستان و زمستان را تجزیه و تحلیل کرده و آن را با معمار یا کارشناسان محلی در میان بگذارید. به طور کلی برای تمام شرایط آب و هوایی، نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

  • تغییرات دمای هوا در فصل های مختلف؛ در طول روز؛ در طول یک شبانه روز
  • تعیین محدوده رطوبت منطقه
  • ارزیابی میزان بارش برف و باران؛ میزان سرما و وزش بادهای گرم و بادهای سرد و مرطوب
  • بررسی شرایط اقلیمی فصلی
  • بررسی ویژگی های جغرافیایی محل و شرایط آب و هوایی
  • بررسی و ارزیابی تاثیر ساختمان های مجاور در جهت یابی در اجرای پروژه های ساختمانی مورد نظر

جهت یابی در اجرای پروژه های ساختمانی با توجه به زاویه نور خورشید انجام می گیرد

اصلی ترین منبع حرارتی ساختمان های مسکونی، نور خورشید محسوب می شود. پرتوهای نور خورشید در فصل تابستان با زاویه بلند و در زمستان با زاویه کمتری به درون ساختمان می تابد. برای ساختمان هایی که در ارتفاعات شمالی قرار دارند، زاویه کمتری در این حالت مشاهده می شود. دسترسی به انرژی خورشیدی از طریق پنجره ها و درب ورودی در ساختمان ها فراهم می گردد.

جهت یابی در اجرای پروژه های ساختمانی با توجه به زاویه نور خورشید انجام می گیرد

ساختمان سازها و مهندسان به جهت یابی در اجرای پروژه های ساختمانی اهمیت زیادی می دهند. آنها منطقه واقعی را از نظر شرایط تابش نور خورشید با استفاده از ابزارهایی نظیر قطب نما یا نقشه‌های ماهواره‌ای و محلی مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهند، موقعیت تابش خورشید را مشخص کرده و سپس معین می کنند که نمای ساختمان در کدام جهت ساخته شود، نور بیشتری را دریافت می کند.

برخی از مهندسان عقیده دارند جهت یابی در اجرای پروژه های ساختمانی به دقت زیادی نیاز ندارد؛ چرا که تابش نور خورشید با انحراف ۱۰ تا ۲۰ درجه از مسیر اصلی نیز در دسترس ساختمان قرار می گیرد.

تعیین موقعیت ساختمان با استفاده از جهت یابی در اجرای پروژه های ساختمانی

پروژه های ساختمانی که در مسیر شرقی-غربی ساخته شده اند به طور یکسان از نظر دسترسی به نور خورشید و نور طبیعی در سمت خیابان و پشت به خیابان قرار دارند. ساختمان های شمالی جنوبی به صورت معکوس به خیابان دسترسی دارند و ساختمان هایی که در جهت های فرعی ساخته شده‌اند، به طور نسبی با انحراف ۲۰ یا ۳۰ درجه نسبت به زاویه نور خورشید ساخته شده اند. این عوامل زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که زاویه تابش نور خورشید در فصل زمستان به طور مایل به ساختمان‌ها بتابد؛ بنابراین محدودیت بیشتری خواهد داشت.

تعیین موقعیت ساختمان با استفاده از جهت یابی در اجرای پروژه های ساختمانی

پروژه های ساختمانی در ساختمان های شرقی غربی باید به اندازه کافی گسترده ساخته شوند تا بتوانند در فصل زمستان، نور خورشید را دریافت کنند.

تعیین موقعیت ساختمان با استفاده از جهت یابی در اجرای پروژه های ساختمانی

با توجه به موارد فوق، نقشه های ساختمانی که برای این منظور طراحی می شوند به گونه ای است که فضاهایی از ساختمان که نیاز به نور بیشتری دارند در جهت تابش نور خورشید ساخته می شوند. به طور مثال آشپزخانه، سالن نشیمن، سالن ناهارخوری، گلخانه ها و درب ورودی به سمت پرتوهای نور خورشید قرار می گیرند اما سرویس بهداشتی، حمام و اتاق های خواب در جهت مخالف تابش نور خورشید هستند.

 

بیشتر بخوانید : معماری های شگفت انگیز جهان؛ تلفیقی از هنر، خلاقیت و دانش تخصصی

 

مزایا و معایب پروژه های ساختمانی برای ساختمان های شمالی جنوبی

در نقشه هایی که جهات یابی در اجرای پروژه های ساختمانی مشخص می‌شوند، برخی از ساختمان ها به سمت نور خورشید و محل عبور خودروها ساخته می شوند و برخی دیگر در جهت معکوس قرار دارند؛ این عوامل موجب ایجاد برخی مزایا و معایب در این مدل ساختمان ها می شود. ساختمان های شمالی جنوبی، هم از نظر دسترسی به نور خورشید مزایایی دارند و هم دسترسی به هوای خنک برای آنها ساده تر است. در فصل های تابستان و زمستان، نور خورشید و هوای خنک در این ساختمان ها همواره حضور خواهد داشت.

مزایا و معایب پروژه های ساختمانی برای ساختمان های شمالی جنوبی

البته با تکنولوژی هایی که در سال های اخیر به پروژه های ساختمانی معرفی شده اند، سیستم های گرمایشی و سرمایشی، جبران کمبودها و نقص های ساختمان های شرقی غربی یا ساختمان های شمالی را برطرف کرده اند.

خانه های شمالی

در خانه های شمالی از سمت جنوب نور مستقیم و از سمت شمال نور غیر مستقیم داره و به طور کلی نور شمال از انعکاس نور خورشید روی سطوح دیگه به وجود میاد به همین علت هست که انرژی نورانی و گرمایی متعادلی داره.

خانه های شمالی

نقشه ساختمان خانه های شمالی

خانه های جنوبی

خانه های جنوبی از دو طرف نور میگیرند به همین دلیل هم هست که احتیاج به نور غیر مستقیم ندارند، بنابراین آپارتمان های مرغوب تر و گرون تری هستند.

خانه های جنوبی

نقشه ساختمان – خانه های جنوبی

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[instagram-feed carouselrows=6]
مشاوره رایگان جهت خرید
venenatis, facilisis odio Curabitur fringilla justo commodo Lorem