سازه های منحنی در معماری نوین ساختمانی

سازه های منحنی در معماری نوین ساختمانی

دسته بندی : صنعت ساختمان
1398/09/16

هنگامی که معماران و فعالان حوزه ساختمان سازی، ایده های جدید و نوآورانه برای ساخت طرح های خلاقانه ارائه می دهند، هزاران بار از خود می پرسند کدام یک از طرح ها و اشکال برای نمای ساختمان، طرفداران بیشتری دارد؟ ساخت و ساز از طریق خطوط صاف و مستقیم جذاب تر است یا ساختن ساختمان هایی با خطوط منحنی و گنبدی شکل؟!

آنچه مسلم است این است که از نظر روانشناسی، اکثر مردم خطوط منحنی را تشخیص می‌دهند؛ نگاه کردن به اشکال و طرح هایی که با استفاده از خطوط منحنی ایجاد شده است، احساس آرامش بیشتری را در فرد ایجاد می کند. امروزه شاهد آن هستیم که ساختمان های خلاقانه و با نمایی بسیار بی نظیر و شگفت انگیز از طریق خطوط منحنی طراحی و ساخته شده است. منحنی در معماری ساختمان ها در چند دهه اخیر روند چشمگیری و رو به رشدی را داشته است. خطوط منحنی نه‌ تنها در نقاشی ها اجرا می شود، بلکه در دنیای سه بعدی ساختمان سازی نیز به جایگاه بزرگی دست پیدا کرده است.

امروزه شاهد آن هستیم که بسیاری از موزه های معروف جهان، استادیوم های فوتبال، آکواریوم های آبی، برخی از ساختمان‌های تجاری نظیر مراکز خرید با استفاده از یک معماری با خطوط منحنی طراحی شده اند. بسیاری از پنت هاوس ها و برج های مسکونی آپارتمانی نیز از سازه های منحنی در معماری بهره گرفته اند. اگرچه این طرح ها خلاقانه و نوآورانه هستند اما هنوز هم به روش ها و مواد جدید تری نیاز دارند تا اندکی بهتر شوند.

فناوری پشتیبانی از سازه های منحنی در معماری ساختمان

فناوری پشتیبانی از سازه های منحنی در معماری ساختمان

بزرگترین چالش اصلی در هنگام اجرای طرح های ساختمان سازی که به صورت سازه های منحنی شکل در محل قرار می‌گیرند این است که چگونه از این سازه ها در روی زمین مورد نظر پشتیبانی می شود. سازه های منحنی، زمانی که بر روی یک بستر قرار می گیرند، نقاط بسیار نزدیکی را به یکدیگر متصل می کنند که هر فاصله بین دو نقطه به منزله یک خط راست با اندازه میلی متری محسوب می شود؛ بر همین اساس، شکل ظاهری ساختمان، هندسه، طرح معماری و بستر اولیه برای ساختمان سازی در رتبه اول اهمیت قرار دارد؛ در ادامه کار، کل فضایی که ساختمان باید ساخته شود و وزن سازه ها به صورت عمودی و افقی در نظر گرفته می شود. جالب این است که بسیاری از ساختمان ها با سازه های منحنی بر اساس سازه هایی بسیار پیچیده و زیر زمینی بنا نهاده می‌ شوند.

 

[on]

بیشتر بخوانید : طراحی در صنعت؛ تلفیق آهن با طبیعت

[off]

 

پایه ریزی و فونداسیون سازه های منحنی

پایه ریزی و فونداسیون سازه های منحنی

اجرای سازه های منحنی در معماری ساختمان در حقیقت از زیر زمین شروع می شود. سیستم های ایمنی برای برق، لوله کشی، سیستم های گرمایشی – سرمایشی و تهویه مطبوع در حقیقت از همین نقطه پایه ریزی می گردد. پس از اینکه فونداسیون برای اجرای سازه منحنی انجام شد، در مسیرهای مختلف خطوط آب و فاضلاب نیز در نظر گرفته می شود.

در بسیاری از موارد لازم است برای سازه های منحنی، خندق ها و کانال هایی با عرض و عمق مشخص، حفر گردد. به این کانال ها عمدتاً ترانشه های عظیم گفته می‌ شود .دیواره‌ های کانال حفر شده، فضایی را ایجاد می‌کند که کارگران می توانند به راحتی عملیات فونداسیون را انجام دهند. دیواره های کانال از طریق مواد محافظ پر می‌شود تا از ریزش آنها جلوگیری گردد؛ همچنین در این قسمت مسیر عبور خطوط تلفن، کابل های برق و مخابرات و همچنین فیبرهای نوری در نظر گرفته می شود.

نمونه های جذاب از معماری مبتنی بر سازه های منحنی

نمونه های جذاب از معماری مبتنی بر سازه های منحنی

اگر به یک سازه خارق العاده که از طریق اسکلت منحنی ساخته شده است نگاه کنید تصور می کنید سازه در فضا معلق است! در صورتی که برای ساخت آن از قوی ‌ترین پی ریزی ها و فونداسیون ها استفاده شده است. نمای برخی از این ساختمان ها همانند یک برگه کاغذ می باشد که در چند جهت، خم شده است.

نمونه های جذاب از معماری مبتنی بر سازه های منحنی سازه های منحنی در معماری نوین ساختمانی

 

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “سازه های منحنی در معماری نوین ساختمانی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارید؟

فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.