سیستم گرمایشی و سرمایشی از سقف ساختمان ها چگونه کار می کند؟

سیستم های گرمایشی و سرمایشی تابشی از سقف چیست و چگونه کار می کند؟

دسته بندی : صنعت ساختمان
1398/09/11

با توجه به اینکه مسئله صرفه جویی در انرژی و استفاده از تجهیزات کارآمد در ساختمان ها امروزه به یکی از مهمترین چالش های ساختمان سازی است، تمام ساختمان ها تقریباً به گونه‌ای طراحی می‌شوند که صرفه جویی بیشتر و سازگاری با محیط زیست را دنبال کنند. سیستم های گرمایشی و سرمایشی، بزرگترین منابع خروجی انرژی از ساختمان به شمار می روند. وظیفه طراحان و پیمانکاران ساختمانی است که برای کاهش مصرف انرژی و جلوگیری از اتلاف انرژی بیشتر، یک تعادل را میان سیستم های گرمایشی و تجهیزات سرمایشی ساختمان برقرار کنند. در این مطلب به بررسی مسئله سیستم گرمایشی و سرمایشی از سقف ساختمان ها می پردازیم.

سیستم های گرمایشی و سرمایشی تابشی از سقف ساختمان چگونه کار می کند؟

سیستم های گرمایشی و سرمایشی تابشی از سقف ساختمان چگونه کار می کند؟

سیستم های تابشی از سقف

از متداول‌ترین شیوه ‌های نصب تجهیزات گرمایش و سرمایش برای ساختمان ها، نصب آنها در سقف است. برای این کار، لوله های انتقال دهنده آب سرد و آب گرم در مسیرهای تعیین شده نصب می شوند و از طریق شیوه تابشی، حرارت یا خنکی را به داخل ساختمان منتقل می کنند. همان طور که می‌دانید حرکت هوای گرم از سمت پایین به سمت بالا است؛ در مقابل، هوای سرد به سمت پایین حرکت می کند و زمانی که گرم شود، مجدداً به سمت بالا هدایت می شود.

مناطق سردتر در قسمت کف ساختمان قرار دارند و مناطق گرم تر نزدیک به سقف می باشند. تابش ناشی از حرکت آب گرم داخل لوله به هوای داخل ساختمان منتقل می شود و از طریق یک جریان همرفتی، تمام هوای داخل ساختمان را گرم می کند.

به علاوه، عملکرد سیستم گرمایشی و سرمایشی از سقف ساختمان به تدریج موجب تهویه هوای داخل ساختمان می شود. در فصل ‌های گرم سال، خنک بودن مکان و در فصل ‌های سرد موجب گرم شدن مکان می گردد. در تمام مراحل نصب لوله کشی سیستم ها، استاندارد های لوله کشی و استانداردهای سیستم های گرمایشی و سرمایشی رعایت می شود.

سیستم های گرمایشی و سرمایشی تابشی از سقف ساختمان چگونه کار می کند؟

حرارت در ساختمان ها – بررسی اثرات آن در محیط زندگی

انتظار می رود در سطح جهان، انرژی مصرفی توسط سیستم های سرمایشی و گرمایشی یا تهویه مطبوع در ساختمان های تجاری در سال‌های آینده، افزایش بیشتری پیدا کند. چنانکه آمار نشان داده اند در دو دهه گذشته نیز این افزایش مشاهده شده است. یک دفتر تجاری معمولی بیشتر از ۳۰ درصد مصرف سالانه برق را برای سیستم های تهویه خود اختصاص می دهد. این مسئله برای ساختمان هایی که در مناطق گرمسیر وجود دارند، شدید خواهد بود.

تهویه مطبوع می تواند ساختمان ها را خنک کند اما در مقابل، تاثیرات تاثیرات حرارتی که برای محیط زیست خارج از ساختمان به وجود می آورد، بسیار نامطلوب خواهد بود. گرم شدن هوای بیرون، یکی از اثرات نامطلوب سیستم های تهویه ساختمان ها است.

مشکلاتی که در حوزه نصب سیستم های تهویه در ساختمان ها به وجود آمده است، استفاده از تجهیزات گرمایشی و سرمایشی پیشرفته در ساختمان را مهم جلوه داده است. تمام انواع سیستم گرمایشی و سرمایشی از سقف ساختمان با فناوری های روز دنیا و مطابق با استانداردهای زیست محیطی طراحی شده اند؛ مصرف انرژی را کاهش داده و میزان آلاینده های تولید شده حاوی کربن را در محیط زیست بسیار کاهش می ‌دهند.

 

[on]

بیشتر بخوانید : معرفی بهترین سیستم های گرمایشی ساختمان های مسکونی

[off]

 

سیستم خنک کننده سقف تابشی

سیستم خنک کننده سقف تابشی

شاید به همین دلیل است که سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان که به صورت تابشی کار می‌کنند و از طریق یک جریان همرفتی موجب تهویه فضای داخل ساختمان می‌شوند، امروزه از اهمیت فوق العاده ای برخوردارند. این سیستم ها تا حدی می‌توانند مصرف انرژی را بین ۲۰ تا ۴۰ درصد کاهش دهند. این مسئله به طور مستقیم میزان کربن دی اکسید تولیدی را کاهش داده، هزینه ها را کمتر کرده و می تواند تا حداکثر ۴۰ درصد در تولید گرمای اضافه صرفه جویی کند.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “سیستم های گرمایشی و سرمایشی تابشی از سقف چیست و چگونه کار می کند؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارید؟

فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.