طراحی درب های بیمارستان و مراکز خدمات درمانی

  • 05 / 11 / 2019
  • 6548 بازدید
طراحی درب های بیمارستان و مراکز خدمات درمانی

طراحی درب بیمارستان و مراکز خدمات درمانی یکی از حوزه های ویژه و بخصوص طراحی درب و پنجره است که ظرافت و حساسیت خاصی را طلب می‌کند. طراحی درب برای بیمارستان ها و مراکز خدمات درمانی اهمیت بسیار بالایی دارد. همانطور که می‌دانید بیمارستان ها، مراکزی هستند که به بالاترین استانداردهای سلامت و بهداشت نیاز دارند. تمام محیط های داخلی آن باید تمیز نگه داشته شود و از انتشار میکروب ها و عوامل بیماری زا به سایر قسمت ها جلوگیری گردد. هنگام طراحی درب برای قسمت های مختلف بیمارستان از ورودی گرفته تا بخش های اصلی و اتاق های پزشکان، همه با توجه به فاکتورهای قیمت، سرعت، ایمنی و استانداردهای درب، طراحی و تولید می شوند.

مهمترین فاکتورهای تاثیر گذار در طراحی درب های بیمارستان

وزن، دوام و استحکام لنگه های درب

مهمترین فاکتورهای تاثیر گذار در طراحی درب های بیمارستان

اولین و مهمترین عامل در طراحی انواع درب برای نصب در بیمارستان‌ ها و مراکز خدمات درمانی، وزن درب ها است. به دلیل اینکه تردد در قسمت های مختلف یک بیمارستان بسیار زیاد است، لنگه های درب باید این قابلیت را داشته باشد تا به راحتی باز و بسته شود؛ همچنین وزن مناسب لنگه های درب در صورت باز و بسته شدن آنها تاثیرگذار است. به این ترتیب خدمت رسانی به بیماران در کوتاهترین زمان انجام خواهد شد. درب های سبک تر، به خوبی باز و بسته می‌شوند و دیگر لازم نیست پرسنل بیمارستان و بیماران منتظر باشند تا درب به طور کامل باز شود.

از طرف دیگر، علاوه بر وزن سبک، دوام و استحکام لنگه های درب اهمیت دارد. درب ها نباید آسیب پذیر باشند و یا خطری برای تردد افراد ایجاد کنند. این مسئله زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که پرستاران یا پرسنل بخواهند صندلی چرخدار یا تخت های بیماران را از بین دو لنگه درب عبور دهند. اگر وزن درب ها سبک باشد با فشار جزئی باز و بسته خواهد شد.

جنس درب های بیمارستان

جنس درب های بیمارستان

درب های قدیمی که برای بیمارستان‌ ها و مراکز خدمات درمانی ساخته می شد، اغلب از جنس چوب بود که مشکلات خود را داشت؛ اما فناوری‌ های جدید در صنعت درب و پنجره در دنیای امروزی، تغییرات زیادی را در طراحی درب های مخصوص بیمارستان ایجاد کرده اند. مواد اولیه پلیمری که وزن سبک، دوام و استحکام فوق العاده بالایی دارند برای ساخت درب های بیمارستانی مورد توجه قرار گرفتند که از نظر قیمت نیز مقرون به صرفه می باشند و از طرفی دیگر در جلوگیری از انتشار عوامل بیماری زا و ایجاد یک محیط عاری از میکروب نقش اساسی ایفا می کنند.

درب های مخصوص بیمارستان ها در قسمت‌ هایی نظیر مراقبت ‌های ویژه، اتاق عمل، اتاق استریل، آزمایشگاه‌ ها یا منطقه قرنطینه، با استفاده از متریال اولیه پلیمر، یک فناوری نوین است که در آینده به رشد و توسعه بیشتری دست پیدا خواهد کرد.

سرعت باز و بسته شدن درب ها در بیمارستان

سرعت باز و بسته شدن درب ها در بیمارستان

 

بیشتر بخوانید : نکاتی مهم که در مورد نصب و تعویض درب های ساختمانی باید بدانید

 

یکی دیگر از عواملی که در طراحی درب های بیمارستان مورد توجه قرار می گیرد، سرعت باز و بسته شدن لنگه های درب است. در بیمارستان زمانی که تصمیم گیری و سرعت عمل در راستای یکدیگر عمل می کنند، باز و بسته شدن درب و حرکت پزشکان یا نیروی اورژانس اهمیت فوق ‌العاده‌ای پیدا می‌کند. درب ها باید به گونه ای طراحی شود که به سرعت باز و بسته شود؛ لولاهای درب باید بتوانند از باز و بسته شدن درب در زاویه ۱۸۰ درجه پشتیبانی کنند. همچنین زمانی که بسته شدن درب با سرعت بیشتری انجام شود، از انتقال عوامل بیماری زا به سایر قسمت ها جلوگیری خواهد شد.

مهمترین ویژگی درب های بیمارستان

مهمترین ویژگی درب های بیمارستان

یکی از مهمترین ویژگی های انواع درب بیمارستانی، مقاومت آن در برابر ضربه، فشار، زنگ زدگی و خوردگی است. درب های پلیمری در برابر خوردگی، مقاوم تر هستند. درب های مناسب باید بتوانند محیط سالم را فراهم کرده و از انتشار میکروب ها به سایر قسمت ها جلوگیری کنند. برای برخی از درب ها در بیمارستان، لاستیک هایی به منظور پوشش کامل درزهای میان دو لنگه درب قرار داده می شود؛ این اقدام، یک راهکار ایده آل برای جلوگیری از انتشار ناخواسته آلودگی ها از سایر محیط ها به داخل یک محیط استریل شده می باشد.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[instagram-feed carouselrows=6]
مشاوره رایگان جهت خرید
luctus eleifend felis quis mattis venenatis, lectus id ipsum neque.