فرآیند جوشکاری درب فلزی

  • 29 / 07 / 2019
  • 1126 بازدید
فرآیند جوشکاری درب فلزی

جوشکاری درب فلزی یک فرایند صنعتی است که از حوزه طراحی و تولید انواع مدل درب های فلزی خارج نمی‌شود. فرایند جوشکاری به عملیاتی گفته می شود که سطح فلز در اثر انرژی فوق‌العاده بالا، ناشی از جریان برق، ذوب می شود؛ سپس دو قطعه مورد نظر فلزی در محل مشخص شده به یکدیگر متصل می شوند. فرآیند جوشکاری از طریق الکترودها و دستگاه جوش انجام می گیرد؛ بنابراین تمام عواملی که به نوعی با تجهیزات جوشکاری درب فلزی در ارتباط هستند، ایمنی جوشکاری، ایمنی فرد جوشکار و در نهایت، کیفیت درب های فلزی را تحت تاثیر قرار می دهند. برای پرداختن به اصول و قواعد جوشکاری درب های فلزی، این مسئله را از دو دیدگاه می‌توان مورد بررسی قرار داد.

در نگاه اول جوشکاری درب فلزی، از نظر تامین لوازم و تجهیزات مورد نیاز برای جوشکاری و همچنین فراهم کردن ملزومات کامل حفاظت فردی و ایمنی محیط کار اهمیت دارد. از منظر دیگر، جوشکاری درب های فلزی از لحاظ آماده سازی سطح برای عملیات جوشکاری از ابتدا تا انتها حائز اهمیت می باشد. مجموعه این عوامل، تولید محصولات با دوام، زیبا و مرغوب خواهد بود. قطعاً شما هم به عنوان مشتری، تمایل ندارید دربی را خریداری کنید که جوشکاری قطعات تزئینی یا چهارچوب ها با ظاهری نامطلوب انجام شده باشد. بازرسی جوشکاری در مرحله آخر به همین منظور در صنایع تولید درب فلزی در نظر گرفته شده است.

فرآیند جوش نقطه ای برای درب فلزی

فرآیند جوش نقطه ای برای درب فلزی

همانطور که می دانید انواع درب آهنی از پانل های یکپارچه فولادی ساخته می شوند. ورقه های فولادی با دوام و استحکام فوق‌العاده بالا، با ضخامت معین، بهترین مواد اولیه برای درب های آهنی، درب پارکینگ، درب آپارتمان و نظایر اینها هستند. به دلیل اینکه فولاد گالوانیزه یا فولاد معمولی تحت حرارت فوق العاده بالا در کارخانه شکل گرفته است، در نتیجه، درب های فلزی که توسط این پانل های فولادی ساخته می شوند از مقاومت فوق العاده بالایی برخوردار هستند.

در کارخانه تولید درب فلزی، زمانی که قرار است فرآیند جوشکاری بر روی لنگه های درب انجام شود، نیاز به یک سری مقدمات می باشد. یکی از انواع روش های جوشکاری برای درب های فلزی، با نام جوش نقطه ای شناخته می شود. روش جوش نقطه ای اغلب در قسمت های اتصال لولاها، قفل های امنیتی و یا اتصال قطعات تزئینی یا فرفورژه فلزی بر روی درب ها است. آنچه در حوزه درب ساختمانی با نام درب فرفورژه می شناسید در حقیقت با استفاده از فناوری جوش نقطه ای درب فلزی تولید شده اند.

بیشتر بخوانید : راهنمای خرید انواع مدل درب فرفورژه لوکس و مدرن برای ورودی ساختمان ها

 

نکات مهم در جوشکاری درب فلزی
در فرآیند جوش نقطه ای، آن قسمت از سطح فلزی که قرار است به درب متصل شود از طریق الکترودهای جوش به دمای مورد نظر می رسد؛ دو فلز ذوب شده در قسمت مشخص شده به یکدیگر متصل می شوند. طرح ها و مدل های بسیار زیبا از درب های فلزی فرفورژه از طریق فرایند جوشکاری قابل تولید هستند.

یک نکته بسیار مهم در جوش نقطه ای دربهای فلزی وجود دارد؛ پس از پایان جوش اثرات جوشکاری باید به طور کامل برطرف شوند. محل جوشکاری نباید دارای برجستگی باشد؛ چرا که در طول زمان، همین قسمت ها دچار فرسایش خواهند شد. اگر محل اتصال جوشکاری دارای عیب یا نقص باشد، فرایند رنگ کاری، رنگ آمیزی یا اعمال هرگونه پوشش با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

نکات مهم در جوشکاری درب فلزی

نکات مهم در جوشکاری درب فلزی

پس از اینکه تجهیزات و لوازم جوشکاری به طور کامل فراهم شد، اکنون نوبت به آماده ‌سازی سطح مورد نظر است. در کارخانه های تولید درب فلزی، ورق های فولادی به صورت خام استفاده می شوند بنابراین در این مرحله صرفاً تمیزکاری سطح ورق های فولادی با محلول های شستشو دهنده و یا سایش با ابزار های ساینده کفایت می کند. اما اگر فرآیند جوشکاری قرار است برای درب های فلزی رنگ آمیزی شده انجام شود، قسمت مورد جوش باید به طور کامل از رنگ و پوشش، زدوده شود. برای این کار نیز از ابزارهای ساینده صنعتی می توان استفاده کرد.

هرگونه ناخالصی، گرد و غبار، آثار لکه، رنگ یا زنگ زدگی در محل جوشکاری در نتیجه نهایی فرآیند، تاثیر منفی می گذارد. اگر چه جوشکاری، حرارت زیادی را برای درب ایجاد می کند اما وجود ناخالصی ها زمانی مشخص می‌شود که پس از اتصال، محل دو قطعه جوشکاری شده خنک می شود؛ به این ترتیب ظاهر نامناسب را به راحتی می توان در محل جوشکاری مشاهده کرد.

یکی دیگر از نکات مهم در جوشکاری درب فلزی، ضخامت استاندارد در محل جوشکاری است. جوشکاری نقطه ای، جوشکاری لبه ای یا جوشکاری در یک بستر وسیع تر، نیاز به رعایت استانداردهای جوش در هر مورد دارد. برای این کار، بازرسان جوشکاری از استانداردهای جهانی جوشکاری درب فلزی استفاده می کند.

 

بیشتر بخوانید : کنترل کیفیت چیست؟ معرفی اصول ، قواعد و فنون کیفیت در محصولات صنعتی

 

استانداردهای جوشکاری درب فلزی

  • استاندارد جوش، AWS
  • استاندارد جوشکاری ASME
  • استاندارد ANSI
  • برخی از کدهای استاندارد ISO

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[instagram-feed carouselrows=6]
مشاوره رایگان جهت خرید
odio tristique velit, eleifend non libero felis quis, elit. ut at