فناوری برش لیزری چیست؟ | برش لیزری CNC | خدمات برش لیزری

فناوری برش لیزری چیست؟

دسته بندی : مقالات
1397/10/22

فناوری برش لیزری یکی از فرآیندهای صنعتی است که در سال های اخیرا مورد استقبال تعداد زیادی از صنایع و کسب و کارهای حوزه طراحی صنعتی قرار گرفته است. بسیاری از فرآیندهایی که بر پایه برش لیزری عمل می کنند، فواید و کاربردهای مشابهی دارند؛ نقطه تمایز برخی از روش ها با برخی دیگر در نوع فناوری به کار رفته در تجهیزات برش است. یک دستگاه مخصوص برش لیزری بر اساس فرآیندهای چند مرحله ای کار می کند. این نوع دستگاه ها دقیقاً همان مدل هایی هستند که بسیاری از صنایع فلزی به دنبال آن هستند.

با استفاده از این فناوری، دروازه ای جدید به دنیای طراحی صنعتی گشوده می شود که می تواند طرح ها و نقش های منحصر به فردی را به صنعت معرفی کند. نمونه بارز فناوری اختصاصی برش لیزری را می توان در مدل های درب ساختمانی با مدل های خیره کننده در شرکت آذر فلز پایون مشاهده نمود. برای آشنایی با این فناوری از شما دعوت می کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

[on]

بیشتر بخوانید : طراحی در صنعت؛ تلفیق آهن با طبیعت

[off]

فناوری برش لیزری چیست؟

برش لیزری به فرآیندی اطلاق می شود که یک سطح فلزی با ضخامت معین در معرض پرتوهای لیزری قرار می گیرد و تحت مکانیسم مشخصی، برش داده می شود. پرتوهای لیزر به قدری پر قدرت هستند که می توانند صفحات فلزی با ضخامت های متفاوت را به اشکال مختلف، برش دهند. به جرأت می توان گفت دستگاه هایی که بر اساس فناوری برش لیزری فعالیت می کنند، نمونه های ایده آل و کارآمد برای خلق طرح های پیچیده بر روی سطوح فلزی می باشند.

فناوری برش لیزری چیست؟

فناوری برش لیزری چیست؟

جالب است بدانید برش لیزری به فرآیندهای حکاکی و حفاری روی سطح شباهت زیادی دارد. در این فرآیند، شیارها و سوراخ هایی روی سطح فلز ایجاد می شود؛ این سوراخ ها دقیقاً اساس کار بُرش توسط پرتوهای لیزر هستند. طیف وسیعی از سطح فلزی با ضخامت های متفاوت توسط دستگاه برش لیزری برش داده می شوند؛ اینکه کدام مدل دستگاه برای برش چه ضخامتی از صفحات فلزی مناسب است به توانایی و قابلیت های دستگاه برش لیزری بستگی دارد. به طور کلی می توان تمام ویژگی های مورد نیاز در طول مراحل برش صفحه فلزی را در دستگاه تنظیم نمود.

دستگاه برش لیرزی CNC

فرآیند برش لیزری چگونه انجام می شود؟

فرآیند برش لیزری با تمرکز پرتوهای لیزر بر روی سطح فلزی مورد نظر آغاز می شود و با حرکت آرام و مداوم آن روی سطح ادامه یافته و در نهایت، فلز به شکل دلخواه برش داده می شود. در ابتدای کار بُرش، پرتوی پرتوان لیزر، سوراخ هایی روی سطح ایجاد می کند که در نهایت منجر به جدا شدن آن قسمت و برش کامل صفحه می گردد. آنچه در فرآیند برش لیزری اتفاق می افتد، چیزی شبیه به ذوب نقطه ای فلز است که ناشی از توان بالای پرتوهای لیزری است؛ به این ترتیب می توان گفت پرتوهای لیزر برای برش سایر مواد مانند فلزات سبک تر یا کانی های معدنی مانند الماس نیز مناسب هستند.

فرآیند برش لیزری چگونه انجام می شود؟

فرآیند برش لیزری چگونه انجام می شود؟

یکی از مهم ترین ویژگی های دستگاه های برش لیزری این است که اپراتور دستگاه می تواند فرآیند برش توسط پرتوهای لیزر را به صورت پالسی (مقطعی) یا به صورت پیوسته یا متوالی انجام دهد. امکان تنظیم هر یک از این دو حالت در دستگاه به نوع طرح ها یا کاربری صفحه فلزی بستگی دارد.

از سویی دیگر، شدت پرتوی لیزر، طول موج، حرارت خروجی و … را می توان با توجه به نوع فلز یا ضخامت صفحه فلزی در دستگاه برش لیزری تنظیم نمود.

فناوری برش لیزری یکی از دقیق ترین روش های برش سطوح فلزی است که امکان کنترل دقیق و کامل تمام مراحل کار، وجود دارد. این فناوری در حال حاضر برای تولید انواع درب فلزی ساختمان با طرح های شیک و جذاب در شرکت آذر فلز پایون با کیفیت و ظرافت بالا در حال انجام است.

[on]

بیشتر بخوانید : طراحی در صنعت؛ تلفیق آهن با طبیعت

[off]

 

مزایای استفاده از فناوری برش لیزری در صنایع چیست؟

مزایای استفاده از فناوری برش لیزری در صنایع چیست؟

به طور کلی از دو نوع فناوری معروف برش لیزری تحت عناوین لیزر CO2 و لیزر Nd:YAG برای برش سطوح فلزی استفاده می شود. هر یک از این دو لیزر به روش های متفاوتی عمل می کنند که بیان آن ها از موضوع این بحث خارج است. این فناوری ها در صنایع به منظور برش سطوح چوبی، سنگ های معدنی و کانی های قیمتی، برش فولاد، فلزات صیقلی، شیشه، سیلیکون ها و سطوح پلاستیکی کاربرد دارد. مهم ترین مزیت های استفاده از فناوری برش لیزری در صنایع عبارتند از:

  • برش لیزری یک فناوری غیر تماسی است؛ به این مفهوم که پرتوهای لیزر از فاصله معینی از سطح به محل مورد نظر تابانده می شوند؛ به این ترتیب آسیبی به سطوح وارد نمی شود.
  • دستگاه های این فناوری دارای حداقل هزینه تعمیرات و نگهداری هستند.
  •  یک دستگاه برش لیزری برای طیف گسترده ای از کاربردها و مواد، قابل استفاده است.
  •  کار کردن با دستگاه فوق، راحت بوده و خطری برای اپراتور ندارد، زیرا پرتوهای لیزر درون یک محفظه مشخص جریان پیدا می کنند.
  •  پرتوهای لیزری قابل کنترل هستند؛ شدت، مسیر تابش یا زمان برش توسط لیزر را می توان به راحتی کنترل و تنظیم نمود.

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “فناوری برش لیزری چیست؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارید؟

فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.