فناوری ساختمان های هوشمند چگونه کار می کنند؟

فناوری ساختمان های هوشمند چگونه کار می کنند؟

فناوری ساختمان هوشمند، یک تکنولوژی همه جانبه و بسیار جدید را به دنیای ساخت و ساز معرفی کرده است که در سال های اخیر مورد توجه مهندسان و دانشمندان واقع شده به طوری که در برخی از کشورهای جهان، سرمایه گذاری های ویژه ای را به سمت خود جذب کرده است. ساختمان هوشمند عبارت است از یک ساختمان اداری یا مسکونی که تمام امور مربوط به کنترل و مسائل زندگی و کار در این ساختمان از طریق سیستم های هوشمند قابل اجرا خواهد بود! حتما! با خواندن این جمله سوالات زیادی در ذهن شما به وجود می آید. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا مهم ترین ویژگی های این فناوری نوین را به شما معرفی کنیم.

فناوری ساختمان هوشمند در خانه هوشمند

فناوری ساختمان هوشمند در خانه هوشمند

در یک خانه هوشمند با کاربری مسکونی، تمام فرمان ها با استفاده از یک ریموت کنترل انجام می شود! بسیار جذاب است؛ اینطور نیست؟! با اجرای این فناوری هوشمند، امکان کنترل کردن تمام وسایل برقی خانگی از طریق ریموت کنترل و اتصال به خط تلفن همراه به سادگی فراهم شده است. برای اجرای فناوری های هوشمند در خانه های مسکونی به سیم کشی های اختصاصی در ساختمان نیازی نمی باشد.

در یک خانه هوشمند، تمام امور داخل ساختمان نظیر روشن و خاموش کردن لامپ ها، تنظیم نور سیستم های روشنایی، روشن و خاموش کردن سیستم های تهویه ای، باز و بسته کردن پرده های سالن و اتاق ها، کنترل کردن تمام وسایل برقی در آشپزخانه و … از طریق ریموت کنترل یا پانل های هوشمند به سادگی انجام می شود.

فناوری خانه هوشمند در فضای سبز ساختمان

فناوری خانه هوشمند در فضای سبز ساختمان

یکی دیگر از مهم ترین ویژگی های کاربردی که این فناوری هوشمند ارائه داده است، امکان کنترل و تنظیم برنامه های آبیاری فضای سبز و گلدان ها در یک ساختمان می باشد. گلدان های داخل آپارتمان و یا فضای سبز محوطه از طریق این فناوری می تواند از آبیاری برخوردار شود. این ویژگی در مواردی که صاحب خانه در ساختمان حضور نداشته باشد، بسیار ایده آل است.

 

بیشتر بخوانید : فناوری ساختمان سبز چیست و چه تأثیری بر محیط زیست دارد؟

 

طرز کار فناوری خانه هوشمند

طرز کار فناوری خانه هوشمند

اجرای فناوری هوشمند در ساختمان از دو طریق امکان پذیر است؛ با استفاده از خط تلفن و با استفاده از پنل های کنترل. طرز کار این فناوری به این صورت است که صاحب خانه شماره تلفن ساختمان را شماره گیری می کند؛ پس از پیام خوشامدگویی، با فشردن دکمه های مخصوصی که برای این کار در نظر گرفته شده است، تمام سیستم ها را کنترل می کند؛ به طور مثال، کنترل روشنایی لامپ ها، باز و بسته شدن پرده ها، وسایل برقی و آبیاری گل ها و گیاهان، نمونه ای از این کارها هستند که از این طریق قابل اجرا می باشند.

پانل های کنترل در ساختمان شامل یک پانل مخصوص است که هم از طریق ریموت می توان با آن کار کرد و هم به صورت دستی از طریق دکمه های مخصوص، قابل تنظیم است. این پانل ها باید در محل ورودی به ساختمان یا ورودی اتاق ها نصب شوند.

ملزومات نصب فناوری خانه هوشمند

ملزومات نصب فناوری خانه هوشمند

اگرچه نصب و راه اندازی سیستم های هوشمند در ساختمان، کار دشواری نیست اما توصیه می کنیم این کار حتماً توسط متخصصان و افراد فنی انجام گیرد. برای نصب و راه اندازی سیستم های هوشمند در ساختمان ها باید مراحل زیر انجام شوند:

  • نصب گیرنده رادیویی
  • نصب ماژول های کنترل کننده
  • برنامه ریزی های ماژول
  • نصب سیستم تلفن برای برقراری ارتباط
  • راه اندازی و هماهنگی تمام قسمت ها با فناوری هوشمند

 

بیشتر بخوانید : سازه های پیش ساخته، فناوری نوین در دنیای معماری

 

مزایای فناوری خانه هوشمند

مزایای فناوری خانه هوشمند

۱- نصب و راه اندازی فناوری ساختمان هوشمند، هیچ تداخلی با عملکرد سایر سیستم ها در ساختمان که به صورت سنتی مدیریت می شدند ندارند. این فناوری به موازات سیستم معمولی هر خانه قابل نصب و استفاده هستند. اگر به هر دلیلی فناوری ها در ساختمان هوشمند با مشکلاتی مواجه شود، سیستم ها قابلیت کنترل به روش های سنتی را دارند.

۲- فناوری خانه هوشمند مطابق با استانداردهای بین المللی طراحی شده اند. مسائل مهمی نظیر بهینه سازی مصرف انرژی و جلوگیری از آلودگی زیست محیطی، در ساختمان های هوشمند هدف گذاری شده اند.

۳- برای نصب و راه اندازی این فناوری در ساختمان ها نیاز به هیچ گونه سیم کشی خاص یا تخریب محل وجود ندارد. برای ساختمان های هوشمند، کافی است موقعیت های مختلف در ساختمان و نحوه کنترل آنها از طریق پانل های هوشمند برنامه ریزی شوند.

۴- فناوری ساختمان هوشمند، قابل استفاده برای مکان های اداری، تجاری و شرکت ها نیز می باشد. مدیران کسب و کارها که به پرستیژ کاری خود اهمیت می دهند نیز می توانند از این فناوری در ساختمان خود استفاده کنند.

 

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[instagram-feed carouselrows=6]
مشاوره رایگان جهت خرید
mattis mi, risus Curabitur luctus Praesent