فناوری های نوین در طراحی و ساخت پنجره ساختمانی

فناوری های نوین در طراحی و ساخت پنجره ساختمانی

دسته بندی : صنعت ساختمان
1398/06/24

فناوری های نوین برای طراحی و ساخت پنجره ، راهکارهای کاربردی برای صرفه جویی در مصرف انرژی و جلوگیری از اتلاف انرژی در ساختمان محسوب می شوند…

بسیاری از فناوری ها و ابزارهایی که برای طراحی و ساخت پنجره برای ساختمان های مختلف به کار گرفته شده‌ اند موجب گشته امکانات و مزایای زیادی برای ساختمان ها فراهم شود. تمام این شیوه ها و فناوری ها بر اساس جلوگیری از اتلاف انرژی داخل ساختمان استوار هستند. در طراحی انواع پنجره برای ساختمان توجه به دوام و استحکام آن در کنار زیبایی ظاهری، اهمیت زیادی برای تولید کنندگان این مصالح ساختمانی دارد.
طراحی و ساخت انواع پنجره ساختمانی با مواد اولیه جدید و فناوری های نو، با استفاده از شیشه یا فریم های لعاب کاری و همچنین فناوری های پنجره های دوجداره، همگی موجب شده است نسل جدیدی از پنجره ساختمانی طراحی و به بازار عرضه شود.

فریم یا قاب برای طراحی و ساخت پنجره ساختمانی

فریم یا قاب برای طراحی و ساخت پنجره ساختمانی

یکی از موارد فنی در طراحی و ساخت پنجره ساختمانی، طراحی قاب یا فریم پنجره ها است. طراحی اصولی قاب پنجره اهمیت زیادی در جلوگیری از اتلاف انرژی داخل ساختمان دارد. انواع فریم ها از مواد پلیمری یو پی وی سی، چوب، فایبرگلاس یا مواد کامپوزیتی مقاوم به حرارت و فریرم های عایق حرارت و صوت برای ساخت قاب پنجره استفاده می شوند. به طور کلی مواد اولیه که عایق صوت و حرارت باشند در مقایسه با فلزات، برای ساخت فریم پنجره ساختمانی مناسب ترند.

یکی دیگر از فریم های مواد اولیه که برای ساخت فریم پنجره استفاده می شود آلومینیوم است. درب و پنجره آلومینیومی هنوز هم جایگاه ویژه ای در پروژه های ساختمان سازی دارد. این مصالح اولیه، به رنگ آمیزی یا پوشش های محافظ در برابر خوردگی نیاز ندارند و هزینه های تعمیرات و نگهداری آنها تقریباً صفر است. درب و پنجره آلومینیومی، وزن سبک دارند و از نظر قیمت نیز مقرون به صرفه هستند. مهمترین چالش در استفاده از این پنجره ها، به کارگیری نوار لاستیکی برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی داخل ساختمان است.

[irp posts=”8099″ name=”ترکیب رنگ درب و چهارچوب ایده هایی که جذابیت را به ساختمان، هدیه می دهند”]

فریم کامپوزیتی و فایبر گلاس برای طراحی و ساخت پنجره ساختمانی

فناوری های جدید در طراحی و ساخت پنجره ساختمانی، دو ماده دیگر نظیر کامپوزیت ها و فایبرگلاس را برای ساخت فریم پنجره معرفی کرده اند. کامپوزیت ها، ترکیبی از محصولات چوبی و الیاف مقاوم هستند. این ویژگی، استحکام فریم را افزایش داده و از نفوذ رطوبت، صوت و حرارت جلوگیری می کند. درب و پنجره های ساخته شده از فریم های کامپوزیتی در برابر پوسیدگی مقاومت بالایی دارند.
طراحی و ساخت پنجره ساختمانی از جنس فایبر گلاس به منزله به کارگیری یک عایق مناسب برای حرارت و صوت به شمار می‌رود. مواد اولیه فایبرگلاس در مقایسه با چوب، قابلیت ها و مزایای بیشتری ارائه می دهد.

طراحی و ساخت پنجره ساختمانی – شیشه یا لعاب؟

طراحی و ساخت پنجره ساختمانی - شیشه یا لعاب؟

پس از آنکه فریم مناسب انتخاب شد، نوبت به این می رسد که تصمیم‌گیری شود پنجره ساختمانی از شیشه ساخته شود یا پنل های لعاب کاری شده؟! در هر صورت باید فاکتور جلوگیری از اتلاف انرژی ساختمان لحاظ شود. برای ساختمان هایی که در شرایط آب و هوایی شدیدتر قرار دارند، پنجره های لعاب کاری شده با پوشش های مقاوم، مناسب تر است. برای شرایط آب و هوایی معمولی، استفاده از شیشه برای ساخت پنجره، زیباتر می باشد. در هر صورت، تمام مدل های این مصالح اولیه در بازار وجود دارند.

نسل جدید پنجره های ساختمانی

نسل جدید پنجره های ساختمانی با استفاده از مواد سبک و عایق صوت و حرارت در مدل‌های مختلف در بازار وجود دارد. پنجره هایی که در ساختمان ها نصب می شوند در جهت های مختلف باز و بسته می شود. در سال‌های اخیر، پنجره‌های دو جداره که فضای بین آنها از هوا و گاز پر شده است مورد استقبال پروژه های ساختمانی قرار گرفته است. طبق نظر مهندسان و نیاز ساختمان، از یکی از انواع پنجره های ساختمانی در محل استفاده می شود.

[irp posts=”7564″ name=”ایده های خیره کننده و چشم نواز برای اجرای دیوارپوش ها در ساختمان”]

 

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “فناوری های نوین در طراحی و ساخت پنجره ساختمانی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارید؟

فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.