مراحل آماده سازی و رنگ آمیزی درب های فلزی در کارخانه

  • 11 / 01 / 2020
  • 1669 بازدید
مراحل آماده سازی و رنگ آمیزی درب های فلزی در کارخانه

چندین دهه است که استفاده از ورقه های فولادی برای ساخت درب های فلزی، متداول شده است اما مهمترین مسئله ای که برای این درب ها به وجود می آید محافظت از آنها در برابر اثرات محیطی نظیر زنگ زدگی و خوردگی است. اگرچه ورقه های فولادی، مصالح بسیار مقاوم و پایداری هستند اما استانداردهای ساخت درب های ساختمانی، ضرورت آماده سازی فولاد به کار رفته در ساخت درب را تاکید کرده‌اند. بنابراین تولید کنندگان و سازندگان انواع درب ساختمانی از جنس فولاد لازم است مراحل اولیه را برای آماده سازی سطح و همچنین رنگ آمیزی مناسب تدارک ببینند.

آن دسته از ساخت و تولید کنندگان درب های فلزی که توانایی فراهم کردن ملزومات رنگ‌آمیزی درب را در بستر کارخانه داشته باشند، قسمت مجزایی را برای این کار اختصاص می دهند. این عامل موجب می‌شود بسیاری از هزینه ‌های حمل و نقل درب تا محل اجرا در بیرون از کارخانه کاهش پیدا کند و از طرف دیگر، استانداردهای رنگ آمیزی و اعمال پوشش های مناسب بر روی لنگه های درب، تحت نظر بازرسان و کارشناسان مورد تایید کارخانه انجام بگیرد.

اما آن دسته از تولید کنندگان درب های ساختمانی که امکان رنگ آمیزی و آماده سازی درب ها را قبل از تولید ندارند می‌توانند این کار را به شرکت‌ های متخصص و مجرب در این زمینه واگذاری کنند. به هر حال، از هر یک از دو روش فوق که انجام گیرد، آماده سازی و رنگ آمیزی درب های فلزی اهمیت فوق ‌العاده‌ای در این صنعت دارد، چرا که دوام درب را در طولانی مدت، تضمین می کند.

چرا رنگ آمیزی درب های فلزی اهمیت دارد؟

مراحل آماده سازی و رنگ آمیزی درب های فلزی در کارخانه

همان طور که می دانید رنگ آمیزی ورقه های فولادی یا همان درب های فلزی خام به منزله اعمال یک لایه محافظ بر روی درب است. بنابراین به راحتی می توان تشخیص داد که رنگ مناسب بر روی درب می تواند هسته اصلی را در برابر آثار محیط، نفوذ رطوبت، انتقال حرارت، زنگ زدگی و خوردگی به ویژه در گذر زمان، محافظت کند. هر چه مراحل آماده سازی درب های ساختمانی با حساسیت و دقت بیشتری انجام گیرد، میزان چسبندگی رنگ بر روی لنگه درب بهتر بوده، ثبات رنگ را افزایش می‌ دهد و جریان یافتن رنگ هنگام رنگ آمیزی را بهبود می بخشد. تمام این موارد لازمه رعایت استانداردهای آماده سازی سطح و رنگ آمیزی برای درب های فلزی است.

یکی از قسمت های بسیار مهم در خط تولید درب های فلزی در کارخانه، آماده سازی درب ها قبل از رنگ آمیزی است. آماده سازی سطح برای رنگ آمیزی به معنای زدودن هر گونه آلودگی، ذرات جامد، ذرات چربی، روغن و هر آن چیزی است که مانع چسبیدن رنگ بر روی سطح درب ها می شود. درب های فلزی که برای آماده ‌سازی انتخاب شده اند در حقیقت از ورقه های فولادی با ضخامت مشخص، ساخته شده، بنابراین فرآیندی که برای آماده سازی سطح فلزی انتخاب می ‌شود باید به بهترین نحو اجرا گردد.

سندبلاست سطوح ورق و درب های فلزی

در دانش تخصصی رنگ آمیزی و آماده سازی سطح با واژه ای به نام “سندبلاست” مواجه می شوید. سندبلاست در یک تعریف کلی عبارت است از: سایش سطح با ذرات ساینده به منظور رفع آلودگی ها. در سندبلاست درب فلزی از ذرات سرباره مس، شن و ماسه و یا ساچمه های فلزی استفاده می شود. متداول ترین ذرات ساینده، ذرات ماسه با دانه بندی مشخص هستند. در روش سندبلاست که معروف ترین و کارآمدترین شیوه آماده سازی سطح قبل از رنگ آمیزی است، ذرات ساینده با فشار هوا و با سرعت فوق العاده زیاد به سمت سطح حرکت می کنند؛ فشار زیاد، ذرات آلودگی ها را از سطح می زداید و موجب صاف و صیقلی شدن درب فلزی می گردد. نتیجه سندبلاست، یک سطح آماده برای اعمال رنگ می باشد.

در این قسمت لازم است خاطرنشان کنیم استانداردهای سندبلاست و رنگ آمیزی سطوح فلزی طبق مراجع و منابع استاندارد جهانی در دسترس هستند. برای آماده سازی سطح درب های فلزی لازم است یک ضخامت مشخص بر روی سطح به دست آید. قطعاً پس از اینکه سطح آماده شد با انتخاب رنگ مناسب می توان فرآیند را ادامه داد.

 

بیشتر بخوانید : کنترل کیفیت چیست؟ معرفی اصول ، قواعد و فنون کیفیت در محصولات صنعتی

 

مراحل مختلف رنگ آمیزی درب های فلزی در کارخانه

مراحل مختلف رنگ آمیزی درب های فلزی در کارخانه

۱- پایه رنگ پرایمر

پس از اینکه فرایند سندبلاست به پایان رسید، اکنون نوبت رنگ آمیزی درب های فلزی است. طبق قاعده کلی، اولین لایه ای که بر روی درب قرار می گیرد، لایه پرایمر نام دارد. درب فلزی به طور کامل با این لایه پوشش داده می شود. این رنگ باید از بهترین کیفیت برخوردار باشد، چرا که باید بتواند چسبندگی قابل توجهی را بر روی بستر ارائه دهد. همچنین مقاومت بالایی در برابر اثرات بیرونی داشته باشد. رنگ هایی که برای ساخت پرایمر استفاده می شوند حاوی رنگدانه های مقاوم در برابر خوردگی هستند و همچنین انعطاف پذیر می باشند. صدها نوع رنگ پرایمر در بازار وجود دارد که هر یک برای شرایط خاص آب و هوایی طراحی شده اند، بنابراین قبل از خرید رنگ به نوع رنگ مناسب مورد نیاز خود دقت داشته باشید.

۲- لایه میانی رنگ

دومین لایه ای که برای رنگ آمیزی درب های فلزی به کار می رود به لایه میانی شهرت دارد. این رنگ نیز از مقاومت بالایی برخوردار بوده و به راحتی بر روی ناحیه قبلی می چسبد.

۳- لایه نهایی رنگ

آخرین لایه رنگ که با محیط بیرون در ارتباط است لایه نهایی نام دارد که باید از کیفیت عالی و ثبات فوق ‌العاده بالایی برخوردار باشد. در حال حاضر بهترین رنگ های صنعتی با نام رنگ کوره ای و یا الکترواستاتیک برای رنگ آمیزی درب های فلزی مورد استفاده قرار می ‌گیرند.

رنگ آمیزی کوره ای - الکترواستاتیک درب های فلزی در کارخانه

مزایای اجرای رنگ آمیزی صنعتی درب های فلزی چیست؟

در آماده سازی و رنگ آمیزی درب های فلزی این چالش همواره وجود دارد که آیا انجام این مراحل، هیچ ضایعات ایجاد نمی کند؟ آیا محصولات جانبی یا فرآورده هایی از این عملیات به وجود نمی‌آید که برای محیط زیست خطرآفرین باشند؟!

بررسی سند بلاست و رنگ آمیزی درب های فلزی در کارخانه که همگی با استانداردهای جهانی انجام می‌شوند نشان داده است که اگر در کارخانه تولید درب فلزی، تمام فرایندها تحت کنترل قرار گیرند، نه تنها برای محیط‌ زیست خطرناک نیستند بلکه مزایای زیادی را در کاهش مصرف انرژی به دنبال خواهند داشت. فرآیندها بدون تولید آلاینده ‌های زیست‌ محیطی و حتی تولید ضایعات، قابل انجام هستند. همچنین گازهای گلخانه ای در حداقل میزان خود تولید می شوند. اگر فرآیند آماده سازی سطح به طور کامل و دقیق انجام گیرد، می توان مطمئن بود که فرآیند اعمال هر گونه پوشش یا رنگ آمیزی نیز با راندمان ۱۰۰ درصد کامل می شود.

در بسیاری از موارد شاید لازم باشد در مراحل رنگ آمیزی یا حتی آماده سازی از حلال های شیمیایی و یا برطرف کردن آلودگی ها با حرارت نیز استفاده شود. البته موارد اخیر با صلاحدید مهندسان در کارخانه تولید درب فلزی اجرا می گردد.

 

بیشتر بخوانید : درب های فلزی پایون، بهترین انتخاب برای نصب در شرایط آب و هوایی متنوع

 

مهم ترین نکات درباره رنگ آمیزی درب های فلزی در کارخانه

با توجه به نکاتی که در فوق به آن اشاره کردیم مراحل آماده سازی سطح و رنگ آمیزی درب با استفاده از تجهیزات صنعتی در کوتاهترین زمان قابل اجرا هستند. اگر چه اعمال پوشش و رنگ مناسب بر روی درب ها بسیار مفید است اما برخی از چالش‌ها و محدودیت ها نیز در این راستا بیان شده است. در این قسمت با مهمترین نکات رنگ آمیزی درب فلزی در کارخانه آشنا می شوید:

 

  • چالش های استفاده از رنگ مناسب برای درب فلزی شامل انتخاب رنگ هایی است که برای کارگران، هیچ آلودگی و خطری در پی نداشته باشد. رنگ های صنعتی، استاندارد هستند؛ با این حال بهتر است قبل از استفاده از رنگ از مشخصات آن و همچنین حلال مناسب رنگ اطلاع پیدا کرد.
  • تمام رنگ هایی که برای رنگ آمیزی درب فلزی در بازار وجود دارند، قابلیت چسبندگی قوی به بستر را ارائه می دهند، بنابراین یک پوشش مناسب خواهند بود. با این وجود اگر در مراحل رنگ پرایمر، لایه میانی یا لایه نهایی، متوجه شوید که ضخامت رنگ در حد استاندارد نیست، لازم است یک بار دیگر رنگ آمیزی را تکرار کنید.
  • فراموش نکنید اگر رنگ آمیزی مجدد مورد نیاز باشد باید در هر مرحله مجزا انجام گیرد. شما مجاز نیستید لایه پرایمر را اجرا کرده و پس از اجرای لایه میانی، مجدداً از لایه رنگ پرایمر استفاده کنید! این کار اشتباه است. باید لایه رنگ پرایمر را اعمال کرده و سپس ضخامت آن را اندازه گیری کنید؛ اگر ضخامت، مورد تایید نبود، در همین مرحله، یک لایه دیگر پرایمر اضافه کنید و سپس به مرحله دوم بروید. این مسئله درباره لایه میانی و لایه نهایی نیز وجود دارد.
  • در تمام مراحل سندبلاست و رنگ آمیزی کاربران موظفند از لباس کار مخصوص استفاده کرده و تمام استانداردهای محیط کار را رعایت کنند در غیر این صورت خطرات جدی متوجه آنها خواهد بود.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[instagram-feed carouselrows=6]
مشاوره رایگان جهت خرید
ut Donec risus libero vulputate, Phasellus quis, risus. Aliquam elit. fringilla