مزایای مصالح پیش ساخته ساختمانی چیست؟

مزایای مصالح پیش ساخته ساختمانی چیست؟

دسته بندی : صنعت ساختمان
1398/07/09

مصالح ساختمانی پیش ساخته به نوع از مصالح گفته می شود که در کارخانه، فرایند ساخت و ساز روی آنها انجام می گیرد اما مونتاژ و نصب آنها در محل پروژه های ساختمانی انجام می شود. مصالح پیش ساخته به عنوان مصالح ساختمانی، کم هزینه و کم مصرف تلقی می شوند، بنابراین استفاده از آنها به ویژه در پروژه های انبوه سازی، مقرون به صرفه خواهد بود. بسیاری از پروژه های ساختمانی امروزی به ویژه سوله های صنعتی و کارگاه های تولیدی از مصالح پیش ساخته استفاده می کنند. کیفیت این مصالح در حد عالی طراحی می شود. مهمترین مزیت استفاده از مصالح پیش ساخته، خرید و نصب آنها متناسب با بودجه مالی مشتری می باشد.

مهمترین مزایای مصالح ساختمانی پیش ساخته

مزایای مصالح پیش ساخته ساختمانی چیست؟

سازگاری با محیط زیست

یکی از مزایای مصالح پیش ساخته، سازگاری با محیط زیست و عدم آلایندگی برای محیط زیست است. همانطور که می دانید روش های قدیمی ساخت و ساز، ضایعات زیادی را به همراه دارد. جمع آوری ضایعات و نخاله های ساختمانی نیز یک چالش بزرگ برای پروژه های ساختمانی محسوب می‌شود. با استفاده از مزارع مصالح پیش ساخته، ضایعات به حداقل می رسد و در برخی موارد، هیچ نخاله ساختمانی تولید نمی شود. با استفاده از مصالح پیش ساخته، عایق بندی ساختمان با راندمان بالاتری انجام می شود؛ در نتیجه در هزینه های مصرف انرژی صرفه جویی می گردد. مصالح پیش ساخته ساختمانی را به نوعی جزو فناوری های سبز در صنعت ساخت و ساز طبقه بندی می کنند.

صرفه جویی در هزینه ها

یکی از بزرگترین مزایای مصالح پیش ساخته، صرفه‌ جویی در هزینه‌ های اجرای پروژه است. اگرچه به نظر می رسد سفارش قطعات از پیش ساخته شده، هزینه های بیشتری در بر داشته باشد اما در حقیقت این چنین نیست! تمام مصالح و مواد اولیه پیش ساخته برای ساختمان سازی به گونه ای طراحی می شوند که هزینه های نهایی اجرای پروژه تا حد امکان کاهش پیدا کند و از طرف دیگر، عملیات نصب این مصالح در کوتاه ترین زمان امکان پذیر است. بنابراین موجب تامین اعتبار مهندسان پروژه خواهد بود.

 

[on]

بیشتر بخوانید : پیشنهاداتی برای داشتن یک دفتر کار دوستدار محیط زیست

[off]

 

مهمترین مزایای مصالح ساختمانی پیش ساخته

انعطاف پذیری

یکی دیگر از مزایای مصالح ساختمانی پیش ساخته، انعطاف پذیری آنها در نصب در شرایط و موقعیت های مختلف است. قطعات و ابزارهای پیش ساخته را می توان به آسانی از یکدیگر جدا و در مکان های مختلف جابجا کرد. همچنین این کار، انرژی صرف شده در حمل و نقل و نصب را کاهش می‌دهد و همچنین فرصت طراحی سازه ها با شکل های مختلف را فراهم می سازد. با استفاده از مصالح پیش ساخته به راحتی می توان ساختمان هایی با نمای زیبا طراحی کرد.

کیفیت مصالح

مصالح پیش ساخته با توجه به این که در داخل کارخانه و تحت شرایط استاندارد تولید می شوند، کیفیت بسیار عالی دارند. از انواع این مصالح می توان بسته به نیاز مهندسان و پروژه های ساختمان سازی در موقعیت مورد نظر استفاده کرد. برای نصب بسیاری از این مصالح، کمترین ابزار مورد نیاز است. همچنین با حداقل امکانات حمل و نقل می توان آنها را در موقعیت های مختلف جابجا نمود.

مهمترین مزایای مصالح ساختمانی پیش ساخته

امنیت و ایمنی

با توجه به اینکه در ساخت و ساز ساختمان، کارگران و افراد با مواد خشک و تر سروکار دارند، استفاده از مصالح پیش ساخته می‌تواند آلاینده های زیست محیطی و تمام آلودگی های محیط را به حداقل برساند؛ همچنین خطرات را تا حد امکان حذف می‌کند. کار کردن با مصالح ساختمانی پیش ساخته بسیار آسان تر است و خطرات جانبی را در پی ندارد.

سایر مزایای مصالح ساختمانی پیش ساخته به صورت زیر می باشد

  • زمان ساخت و ساز کمتر
  • امکان اجرای طرح های متنوع
  • قابلیت اجرای چند پروژه در راستای یکدیگر
  • کیفیت بالا- سرعت و سازگار با محیط زیست- مقرون به صرفه
  • اجرای تکنولوژی های جدید در ساخت و ساز

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “مزایای مصالح پیش ساخته ساختمانی چیست؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارید؟

فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.