مزایا و معایب سنگ های طبیعی جهت استفاده در ساختمان

مزایا و معایب سنگ های طبیعی جهت استفاده در ساختمان

استفاده از انواع سنگ های طبیعی در ساختمان ها – نظیر مرمر – برای قرن ها است که نمادی از قدرت و ثروت در دوران مختلف تاریخی به شمار می رفته است. همواره ساختمان هایی که متعلق به خاندان سلطنتی و خانواده های ثروتمند بوده اند با استفاده از سنگ های مرمر و سایر سنگ های طبیعی در قسمت های مختلف خانه، کفپوش ها، نمای بیرونی و داخلی ساخته می ‌شدند.

در تمدن باستانی کشور ایران، یونان و ایتالیا، شاهد آن هستیم که بسیاری از آثار هنری و مجسمه های سنگی با استفاده از ذوق و سلیقه هنری، توسط هنرمندان و مجسمه سازان چیره دست، با استفاده از سنگ های طبیعی خلق شده اند. این آثار برای تزیین نمای داخل و بیرون ساختمان ها مورد استفاده قرار می گرفتند. این آثار سنگی ویژه ساختمان های دولتی یا کاخ های سلطنتی ساخته می شد.

استفاده از سنگ مرمر صرفاً به ثروتمندان و قدرتمندان جهان محدود نمی شود، بلکه به عنوان یک سنگ ساختمانی با کاربردهای وسیع در حوزه ساخت و ساز در تمام کشورها به طور یکسان یافت می شود. از انواع سنگ های طبیعی که به صورت مستقیم از معدن، استخراج شده و در کارخانه به اندازه متنوع برش داده می شود، در قسمت های مختلف ساختمان استفاده می شود.

یکی از مهمترین قسمت های داخل ساختمان، سرویس های بهداشتی و حمام است. به این ترتیب، با توجه به اهمیت استفاده از مصالح ایده‌آل و کارآمد برای این دو مکان در ساختمان، این مطلب را به معرفی مزایا و معایب استفاده از سنگ های طبیعی در ساختمان سازی اختصاص داده ایم.

مزایای استفاده از سنگ های طبیعی در حمام و سرویس بهداشتی

مزایای استفاده از سنگ های طبیعی در حمام و سرویس بهداشتی

انتخاب سنگ مرمر یا سایر سنگ های طبیعی برای نصب در حمام و سرویس بهداشتی، یک انتخاب زیبا و جسورانه است. سنگ ها از قرن های گذشته به عنوان مصالح ساختمانی بادوام و با استحکام مورد توجه قرار داشته اند. اگرچه مصالح ساختمانی که در دنیای مدرن امروزی به بازار ساختمان سازی معرفی شده است بسیار مقاوم تر هستند و هزینه‌های کمتری دارند اما همچنان استفاده از سنگ ها در ساختمان رواج دارد. بسیاری از سنگ های طبیعی دارای نمای شگفت انگیز و خیره کننده هستند، بنابراین استفاده از آن در حمام موجب زیباتر شدن دکوراسیون خواهد شد.

با توجه به این مسئله که سنگ های مرمر برای حمام بسیار گرانقیمت تمام خواهد شد، اگر در پروژه های دکوراسیون داخلی از این نوع سنگ ها استفاده شود، به نوبه خود موجب می شود قیمت ساختمان برای فروش افزایش پیدا کند. افرادی که در حوزه خرید و فروش املاک فعالیت می کنند، استفاده از بهترین مصالح ساختمانی را برای ارزشمند جلوه دادن قیمت یک ساختمان به مشتریان یادآور می شوند. اگرچه سنگ های طبیعی در ساختمان، قیمت آن را افزایش می دهند اما خریداران ملک به این فاکتور به عنوان یک عامل مثبت نگاه می کنند.

برخی از مهمترین معایب سنگ های طبیعی در حمام

 

بیشتر بخوانید : ۱۰ سرمایه گذاری مناسب برای نوسازی خانه مسکونی شما

برخی از مهمترین معایب سنگ های طبیعی در حمام

استفاده از سنگ های طبیعی به ویژه در حمام، داخل ساختمان، چالش ‌ها و محدودیت هایی را به مرور زمان ایجاد می‌کند. به دلیل اینکه میزان رطوبت در داخل حمام بسیار زیاد است، در طولانی مدت، رطوبت می تواند در لابه لای درزها نفوذ کرده و استحکام آن ها را تحت تاثیر قرار دهد.

یکی دیگر از مهمترین معایب سنگ مرمر و سنگ طبیعی برای حمام، لغزنده بودن سطح سنگ می باشد. اگر این سنگ ها در حمام نصب شوند امکان سُر خوردن افراد تا حد زیادی وجود دارد. از طرف دیگر، آب بندی درزهای در لابه لای سنگ ها در تمام موقعیت نصب ضرورت دارد. به عبارت ساده تر، استفاده از سنگ هایی که سطح لغزنده دارند برای محیط حمام به هیچ عنوان مناسب نیست.

شکننده بودن سنگ ها یکی دیگر از معایب این مصالح هستند. سنگ ها به اندازه کاشی ها و سرامیک های مدرن امروزی مقاوم نیستند و بنابراین به شدت تحت تاثیر ضربه و یا انبساط می شکنند. از طرف دیگر، بسیاری از سنگ ها دارای ماهیت مواد شیمیایی طبیعی هستند که در معرض خوردگی و تخریب قرار دارند.

سنگ هایی که تخلخل بیشتری دارند در محیط مرطوب، با امکان خوردگی سوراخ شدگی و فرسایش مواجه هستند؛ همچنین احتمال نفوذ مواد شوینده به داخل منافذ وجود دارد. به مرور زمان سطح سنگ ها در داخل حمام دچار رسوب گرفتگی می شود.

برخی از مهمترین معایب سنگ های طبیعی در حمام

** با توجه به تمام موارد فوق، استفاده از سنگ های طبیعی در ساختمان نیازمند بررسی ها و ارزیابی دقیق موقعیت ساختمان و موقعیت نصب سنگ ها در داخل یا بیرون از ساختمان است. انواع سنگ گرانیت، سنگ مرمر، تراورتن و انواع کاشی ها در حال حاضر در ساختمان سازی استفاده می شوند.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[instagram-feed carouselrows=6]
مشاوره رایگان جهت خرید
eget sem, libero at dapibus Praesent nec pulvinar libero.