انواع میلگرد برای پروژه های ساخت و ساز

معرفی انواع میلگرد ها برای پروژه های ساخت و ساز – کاربردهای ساختمانی

دسته بندی : صنعت ساختمان
1398/10/03

انواع میلگرد آهنی یکی از پر طرفدارترین و پرکاربردترین مصالح اولیه برای پروژه های ساخت و ساز است. میلگرد آهنی عبارت است از شاخه های آهنی با سطح مقطع دایره ای شکل که با قطر مشخص، قالب گیری و تولید شده و به انواع مختلف تقسیم می‌شود. از میلگردهای آهنی در پروژه های ساخت و ساز برای پشتیبانی و حمایت از سازه های بتنی استفاده می شود. این مصالح آهنی از نظر ابعاد، شکل و اندازه و همچنین سطح خارجی آن مدل های مختلفی دارند که هر یک برای کاربردهای ویژه‌ای طراحی شده اند. بسیاری از شبکه‌ بندی ها در صنایع، کف سازی در پروژه های ساختمان سازی و همچنین محافظت ستون ها و بسیاری موارد دیگر با استفاده از انواع میلگرد های آهنی اجرا می شود.

میلگرد آجدار چیست؟

میلگرد آجدار چیست؟

در میان انواع میلگرد آهنی، نوعی از میلگردها وجود دارند که با نام میلگرد آجدار شناخته می شوند. همانطور که از نام این مصالح برمی‌آید، سطح خارجی میلگردها به صورت آجدار و دندانه دار مشاهده می شود. بر همین اساس، گرید های تجاری با شماره های مختلف یا کدهای تجاری برای این مصالح معرفی شده است. خرید و فروش میلگردهای آهنی در بازار آهن آلات نیز با همین کدها و گریدها انجام می شود.

انواع میلگرد آهنی به چند دسته تقسیم بندی می شود؟

میلگردهای آهنی به سه دسته میلگردهای بدون آج، میلگردهای آجدار ساده و میلگردهای آجدار پیچیده دسته‌ بندی می‌شوند. میلگردهای بدون آج معمولاً به راحتی تحت عملیات جوشکاری قرار می‌گیرند و طرز استفاده از آن بسیار ساده تر است. از این میلگرد با نام میلگرد نرم نیز یاد شده است که با نماد A1 نمایش داده می شود.

میلگرد های آهنی آجدار ساده با نام میلگردهای نیمه سخت نیز شناخته شده و با نمادها A2 نمایش داده می شود. این میلگردها نسبت به نوع قبلی سختی و مقاومت بالاتری داشته و برای عملیات ساختمانی و شبکه سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

دسته سوم میلگردهای آهنی، میلگرد های سخت با آج های پیچیده هستند. این میلگردها با دو نماد A3 و A4 نمایش داده می شوند. مقاومت کششی و از هم گسیختگی میلگردهای آجدار پیچیده، فوق‌العاده بالا است، بنابراین از آن برای کارهای صنعتی و ساختمانی سخت استفاده می شود. بر خلاف انتظار، طبق استانداردها، انجام هرگونه عملیات جوشکاری برای میلگردهای آجدار پیچیده، مجاز نمی باشد.

انواع میلگرد های آهنی با کدهای تجاری

انواع میلگرد های آهنی با کدهای تجاری
  • میلگرد ساده 240 ( میلگرد ساده )
  • میلگرد آجدار 340 ( میلگرد آجدار مارپیچ )
  • میلگرد آجدار 350 ( میلگرد آجدار مارپیچ )
  • میلگرد آجدار 400 ( میلگرد آجدار جناقی )
  • میلگرد آجدار 420 ( میلگرد آجدار جناقی )
  • میلگرد آجدار 500 ( میلگرد آجدار مرکب )
  • میلگرد آجدار 520 ( میلگرد آجدار مرکب )

ویژگی های فیزیکی و مکانیکی انواع میلگرد های آهنی چیست؟

ویژگی های فیزیکی و مکانیکی انواع میلگرد های آهنی چیست؟

 

[on]

بیشتر بخوانید : حس زیبایی شناسی با ۱۰ مدل از درب های فلزی ساده و جذاب

[off]

 

همانطور که در ابتدای این مبحث به آن اشاره کردیم مهمترین دلیلی که از میلگردهای آهنی برای پروژه های ساخت و ساز استفاده می شود، استحکام آنها برای محافظت از سازه های بتنی است. این تجهیزات در برابر هرگونه فشار، کشش و تنش، مقاومت بسیار بالایی دارند و در برابر کوچکترین تغییرات، ثبات و پایداری خود را از دست نمی دهند؛ همچنین در برابر فشارهای نامتعادل، تغییر شکل نمی دهند.

با توجه به حساسیت موارد کاربردی میلگردهای آهنی، ثبات و پایداری سازه ها و پروژه های ساختمانی، استانداردهای تولید میلگردهای آهنی در کارخانه به منظور انجام آزمون های انعطاف پذیری، شکنندگی، مقاومت در برابر کشش، تنش، خم شدگی و استحکام، فشار و …، مورد ارزیابی قرار می‌ گیرند.

ترکیبات و جنس انواع میلگرد های آهنی چیست؟

ترکیبات و جنس انواع میلگرد های آهنی چیست؟

اگر در چه میلگردهای آهنی، واژه “آهن” درج شده است اما در حقیقت، این تجهیزات از آهن خالص ساخته نشده است چرا که آهن، بسیار آسیب پذیر، نرم و قابل زنگ زدگی است؛ به همین دلیل، این واژه به طور متداول در بازار خرید و فروش آهن آلات به کار می رود. آنچه مسلم است اینکه انواع میلگرد آهنی از آلیاژهای آهنی، فولاد کربن دار یا درصد مشخصی از منگنز یا سایر عناصر به مقدار بسیار کم و مشخص ساخته شده اند. حضور سایر عناصر علاوه بر آهن در ترکیب میلگردها، میزان مقاومت آنها در برابر رطوبت، کشش و هرگونه تغییرات مکانیکی محیط را مشخص می کند. برخی از میلگردهای موجود در بازار به صورت گالوانیزه تولید شده‌اند، به این ترتیب از نظر آسیب دیدگی بسیار مقاوم تر و سخت تر هستند.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “معرفی انواع میلگرد ها برای پروژه های ساخت و ساز – کاربردهای ساختمانی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارید؟

فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.