معرفی بهترین سیستم های گرمایشی ساختمان های مسکونی

معرفی بهترین سیستم های گرمایشی ساختمان های مسکونی

دسته بندی : صنعت ساختمان
1398/05/23

سیستم های گرمایشی ساختمان یکی از حوزه‌های پرطرفدار در ساختمان سازی است که به عنوان تامین سیستم های تهویه مطبوع، مورد توجه پیمانکاران و مهندسان ساختمانی قرار دارد. با پیشرفت ها و فناوری های جدید که در سال‌های اخیر در حوزه تاسیسات گرمایشی ساختمان، سیستم های سرمایشی و تهویه مطبوع انواع ساختمان ها به دنیای ساخت و ساز معرفی شده است؛ تجهیزات و ابزارهای جدید به بازار وارد شده که توانسته است مصرف انرژی را به حداقل رسانده و با کارایی بالا، موجب تهویه محیط ساختمان های مختلف شود.

انواع تاسیسات گرمایشی ساختمان، مناسب برای ساختمان های مسکونی

با توجه به اهمیت تاسیسات گرمایشی ساختمان برای آپارتمان های مسکونی به ویژه در پروژه های مدرن امروزی، تصمیم گرفته ایم این مطلب تخصصی را در خصوص تاسیسات گرمایشی و انواع آن در ساختمان های مسکونی ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

انواع تاسیسات گرمایشی ساختمان، مناسب برای ساختمان های مسکونی

سیستم گرمایشی ساختمان بر مبنای نیروی هوا

سیستم گرمایشی ساختمان بر مبنای نیروی هوا

در این گروه، سیستم های گرمایشی ساختمان های مسکونی با نام سیستم گرمایشی و خنک کننده بر اساس نیروی هوا شناخته می شوند.این سیستم های قدرتمند به ویژه برای تهویه مطبوع خانه های مدرن مناسب هستند. اساس عملکرد این گروه از سیستم های تهویه مطبوع شامل عملکرد یک کوره الکتریکی می باشد که می تواند هوای گرم را از طریق کانال‌های مختلف به تمام ساختمان هدایت نماید. سیستم گرمایشی  بر مبنای نیروی هوا از طریق کوره ها یک سیستم کارآمد و ایده آل برای تهویه مطبوع خانه ها هستند.

سوخت این سیستم ها عموماً از گاز طبیعی، پروپان مایع، روغن های سوختی یا جریان برق است. نحوه توزیع هوای گرم که از طریق این سیستم گرمایشی در ساختمان تولید می‌شود به این ترتیب است که هوای گرم تولید شده می تواند از طریق یک مجرای شبکه مانند، در تمام فضا توزیع شود. همچنین هوای خنک یا هوای مورد تهویه از طریق سایر کانال ها مجدداً به سمت کوره باز می گردد.

 

[on]

بیشتر بخوانید : اهمیت بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها

[off]

 

سیستم گرمایشی ساختمان بر مبنای گرانش هوا

سیستم گرمایشی ساختمان بر مبنای گرانش هوا

یکی دیگر از سیستم های گرمایشی ساختمان های مسکونی، تجهیزاتی هستند که بر مبنای گرانش هوا کار می‌کنند. قبل از آنکه سیستم های هوای فشرده از طریق کوره ها به صنعت ساختمان معرفی شوند، کوره هایی که هوای مورد نیاز خود را بر اساس نیروی گرانش به سمت تجهیزات اصلی هدایت می‌کردند به طور متداول استفاده می‌شدند.

سیستم های گرمایشی ساختمان بر مبنای گرانش هوا به جای اینکه به وسیله دمنده ها برای کوره تامین شوند، جریان هوا بر اساس نیروی گرانش و قوانین فیزیکی در یک کانال فلزی به سمت کوره ها جریان پیدا می کرد. مرکز اصلی این سیستم عموماً در انباری یا زیرزمین ساختمان ها نصب می شد. هوای گرم پس از خروج از کوره اصلی به تمام ساختمان هدایت می شود. سوخت این سیستم از گاز طبیعی، پروپان مایع یا جریان برق تامین می گردد.

سیستم گرمایشی ساختمان یا سیستم های تشعشعی (تابشی)

سیستم گرمایشی ساختمان یا سیستم های تشعشعی (تابشی)

 سیستم های تشعشعی (تابشی) یا سیستم گرمایشی ساختمان از کف، متداول ترین و کاربردی ترین سیستم هایی هستند که هوای گرم را برای ساختمان های مسکونی تامین می کنند. تجهیزات این سیستم ها در کف ساختمان به صورت مجراهای موازی نصب می شوند. آب داغ از داخل مجراها حرکت می‌کند و فرایند انتقال حرارت به محیط ساختمان را انجام می دهد.

سیستم گرمایش از کف، سیستم هایی است که در سال های اخیر مورد توجه مهندسان ساختمان قرار گرفته است. به این نوع سیستم های گرمایشی در اصطلاح، گرمایش از کف یا سیستم های تابشی نیز گفته می شود.

لوله هایی که برای عبور آب داغ در این نوع سیستم طراحی شده است، از یک مخزن بویلر مرکزی تغذیه می شود. بویلر با استفاده از گاز طبیعی، پروپان مایع یا جریان برق کار می کند. ولتاژ مشخصی برای تامین برق بویلر برای جریان آب داغ در تمام ساختمان به کار می رود. نحوه توزیع حرارت در تمام ساختمان از طریق گرمایش تابشی یا گرمایش از کف، شامل جریان پیدا کردن آب داغ از طریق لوله های پلاستیکی و انتقال حرارت با محیط می باشد.

اهمیت سیستم های گرمایشی ساختمان

اهمیت سیستم های گرمایشی ساختمان

انواع مختلفی از سیستم های گرمایشی ساختمان های مسکونی برای تامین حرارت به بازار معرفی شده اند. هر یک از این تجهیزات امکاناتی را برای ساختمان ها فراهم می کنند؛ برخی از این سیستم ها در ساختمان های مسکونی به گونه‌ای طراحی شدند که قادرند هم در حالت گرمایشی و هم در حالت سیستم سرمایشی یا خنک کننده عمل کنند. به طور متداول به این نوع سیستم ها سیستم های “تهویه مطبوع” یا “تجهیزات تهویه مطبوع” که بر اساس عملکرد “گرمایش-خنک کنندگی و تهویه” عمل می کنند، گفته می شود.

تفاوتی نمی کند از کدام یک از سیستم های گرمایشی در محل سکونت استفاده کنید؛ آنچه مهم است این است که این تجهیزات به طور کارآمد با استفاده از یک منبع سوخت، انرژی حرارتی را تأمین کرده، آن را به فضای زندگی منتقل می کند و همچنین موجب کاهش مصرف انرژی می گردد. نصب تجهیزات گرمایشی ساختمان یا تهویه مطبوع با استفاده از انواع مختلف سوخت ها، امکان تنظیم دمای محیط را در حد متعادل فراهم می سازد.

 

[on]

بیشتر بخوانید : فناوری ساختمان های هوشمند چگونه کار می کنند؟

[off]

 

بویلرها و رادیاتور ها

بویلرها و رادیاتور ها

سیستم گرمایشی ساختمان با مکانیسم تابشی در تمام ساختمان ها با کاربری مختلف قابل نصب هستند و با نام بویلر یا رادیاتور شناخته می شوند. اساس کار این سیستم های پرطرفدار به این صورت است که بویلرهای متمرکز به صورت یک سیستم گرمایشی مرکزی در ساختمان کار می کنند؛ بخار یا آب گرم از طریق لوله های متصل به سیستم مرکزی در تمام سطح ساختمان مسکونی به گردش در می آیند.

رادیاتورها نیز در واقع نوع دیگری از سیستم های گرمایشی ساختمان هستند. لوله های انتقال دهنده بخار آب داغ به سیستم رادیاتور که یک محفظه فلزی است، متصل می شود؛ آب گرم از طریق این لوله ها به رادیاتور و سپس به صورت چرخشی به بویلر بازمی‌گردد. رادیاتورهایی که مجهز به لوله های رفت و برگشتی برای انتقال آب سرد و گرم هستند، سیستم‌های دو لوله ای نیز نام دارند.

اکثر رادیاتورها در داخل ساختمان ها اغلب به صورت یکپارچه نصب می شوند و مجهز به یک لوله عبور آب بسیار داغ در پایین خود هستند.

بویلرها و رادیاتورها با سوخت گاز طبیعی، پروپان مایع، سیستم برق یا سوخت های نفتی کار می کنند. بویلرهای متداول از سوخت زغال سنگ به عنوان منبع تولید حرارت استفاده می کند. شیوه توزیع گرما در ساختمان از طریق بویلرها و رادیاتورها، انتقال گرما از طریق آب گرم که در داخل لوله های فلزی است.

رادیاتورهای مبتنی بر سیستم آب داغ

رادیاتورهای مبتنی بر سیستم آب داغ

یکی دیگر از تاسیسات گرمایشی، رادیاتورهایی هستند که با سیستم آب داغ بر اساس مکانیسم تابشی در ساختمان عمل می‌کنند. این مدل از رادیاتورها نیز از بویلرها به عنوان منبع تامین آب داغ بهره می گیرند. رادیاتورهای مبتنی بر آب داغ، نسل جدیدی از سیستم های گرمایشی ساختمان هستند. این تجهیزات به عنوان یک قطعه یکپارچه در نزدیکی کف زمین در محل های مختلف ساختمان نصب می شود؛ شکل ظاهری این رادیاتورها به قرنیزهای دکوراسیون شباهت دارد. لوله هایی که آب داغ در آنها جریان دارد در حقیقت در پشت قطعات قرار می گیرند. استفاده از این نوع تاسیسات گرمایشی مبتنی بر حرکت آب داغ، ایده بسیار جذابی برای حفظ زیبایی دکوراسیون داخلی ساختمان ها می باشد.

پمپ های حرارتی

پمپ های حرارتی

جدیدترین تکنولوژی که در سیستم های گرمایشی ساختمان به کار رفته است، پمپ های حرارتی یا پمپ گرما است. با استفاده از یک تکنولوژی جدید و سیستم تهویه مطبوع، پمپ های حرارتی، گرما را از یک منابع تولید گرما استخراج کرده و از طریق یک سیستم تهویه مطبوع و به کمک پمپ، حرارت را در تمام ساختمان به گردش در می آورند. سیستم هایی که از انرژی زمین گرمایی و یا سایر منابع تولید حرارتی تغذیه می کنند از طریق لوله ها می‌تواند به این پمپ ها اتصال پیدا کنند.

بسیاری از پمپ های حرارتی به صورت گردشی آب سرد و گرم را انتقال می دهند. جالب آن است بدانید پمپ های حرارتی در قسمت گرمایشی تا حدود ۷۰ درصد هزینه های گرمایشی ساختمان های مسکونی را کاهش می دهند؛ این مقدار برای خنک سازی، تا حدود ۵۰ درصد کاهش پیدا می‌کند. خرید پمپ های حرارتی در مقایسه با سایر تاسیسات گرمایشی  قیمت بیشتری دارد.

برچسب ها :

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “معرفی بهترین سیستم های گرمایشی ساختمان های مسکونی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

نیاز به مشاوره دارید؟

فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.