مفاهیم و نکات کاربردی در گودبرداری ساختمان

مفاهیم و نکات کاربردی در گودبرداری ساختمان

دسته بندی : صنعت ساختمان
1398/06/28

اجرای پروژه های ساختمانی به ویژه در قسمت گودبرداری و پی ریزی ساختمان اهمیت فوق العاده زیادی برای مهندسان دارد. اگر تمام عملیات از مرحله ابتدایی حفاری به درستی و طبق استانداردها و با استفاده از تجهیزات و ابزارهای ایمن انجام گیرد، تضمین‌کننده دوام و استحکام کل سازه خواهد بود. روش های کاربردی برای گودبرداری با پایه ریزی عمیق وجود دارد؛ روش حفاری باز، حفاری با مهاربندی، روش ساخت و ساز از بالا به پایین و روش های حفاری جزیره‌ای، نمونه ای از مهم ترین تکنیک های گودبرداری هستند. هر یک از این روش ها ابزارها و ملزومات خاص خود را طلب می‌کنند.

گودبرداری ساختمان به روش حفاری باز

گودبرداری ساختمان به روش حفاری باز

روش گودبرداری یا حفاری باز، یکی از متداول ترین و ساده ترین روش های حفاری برای پی ریزی ساختمان است. در این روش، ابزارها و تجهیزات حفاری از سطح زمین شروع به عملیات حفاری می کنند. خاکبرداری در یک گودال با عمق مشخص انجام می شود. در این روش حفاری برای پی ریزی ساختمان، دامنه های اطراف به صورت شیب دار خواهد بود. تنظیم شیب، همواره تحت نظارت مهندسان قرار می گیرد تا عمق گودال و شیب دامنه ها در حد استاندارد باشد. روش گودبرداری ساختمان به صورت حفاری باز از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است.

نکته مهم در حفاری ساختمان: به طور قطع نمی توان گفت کدام یک از روش های گودبرداری ساختمان از نظر ایمنی و پشتوانه استاندارد اهمیت بیشتری دارند. آنچه در روش حفاری برای ساختمان اهمیت دارد این است که ابزارهای لازم برای جلوگیری از فرو ریختن دیوارها به کار رود. تمام گودال هایی که برای حفاری، حفر می شود دارای شیب مشخصی هستند؛ بنابراین طراحی شیوه های محافظت از دیواره های گودال بر عهده مهندسان ناظر و طراحان می‌باشد.

مفاهیم و نکات کاربردی در گودبرداری ساختمان

 

[on]

بیشتر بخوانید : مقاوم سازی ساختمان چیست و چه مزایایی دارد؟

[off]

 

روش گودبرداری ساختمان به صورت مهاربندی

روش گودبرداری ساختمان به صورت مهاربندی

یکی دیگر از روش هایی که برای گودبرداری ساختمان به کار می رود، استفاده از شیوه حفاری و تجهیزات مهاربند است. ابزارهای مهاربند به تجهیزاتی گفته می شود که به صورت افقی در مجاورت دیواره ها قرار داده می شوند تا بتوانند از فروریختن آن جلوگیری کنند. بیشترین میزان فشار از دیواره ها به تجهیزات مهاربند وارد می شود. تمام قسمت های داخل گودال از جمله زاویه ها و گوشه های عمق گودال از طریق مهاربند کنترل می شوند.

روش گودبرداری ساختمان با استفاده از تجهیزات لنگر

روش گودبرداری ساختمان با استفاده از تجهیزات لنگر

یکی از روش های گودبرداری ساختمان، حفر گودال ها با استفاده از تجهیزات شبیه لنگر است. لنگرها ابزارهایی هستند که برای خنثی کردن فشار زمین و جلوگیری از فرو ریختن دیواره گودال به کار می روند. بارِ وارد شده از زمین به بیشترین قسمت لنگر وارد می شود و از فرو ریختن دیواره گودال جلوگیری می کند. نیرویی که به تجهیزات لنگر وارد می شود تا حد زیادی به قدرت خاک بستگی دارد؛ هرچه استحکام خاک بیشتر باشد، نیروهای لنگر نیز بیشتر خواهد شد. بر همین اساس، استفاده از روش حفاری ساختمان با استفاده از تجهیزات لنگر برای زمین هایی که خاک آن از جنس رس بوده و دارای قابلیت نفوذ پذیری بالا برای آب های زیرزمینی می باشند، به هیچ عنوان مناسب نیست.

نکته مهم در اجرای روش گودبرداری ساختمان: برای تکمیل گودبرداری ساختمان و به پایان رساندن خاکبرداری و عملیات حفاری با راندمان و بازدهی عالی به زمان مناسب نیاز است. هرچه وسعت و عمق پروژه بیشتر باشد، زمان بیشتری باید صرف شود. برای حفاری گودال‌های کم عمق، زمان کوتاه تری نیاز است.

 

[on]

بیشتر بخوانید : پروژه چیست؟ مدیریت پروژه ساختمانی به چه معنا است؟

[off]

 

گودبرداری ساختمان به روش جزیره ای

گودبرداری ساختمان به روش جزیره ای

حفاری جزیره‌ای یکی از روش های گودبرداری ساختمان است. در این روش، یک مرکز اصلی برای منطقه انتخاب می شود؛ مواد حفاری برای در اطراف دیواره قرار می‌گیرد؛ عملیات حفاری در نزدیکی دیواره ها آغاز می شود. پس از آن که شیوه مورد نظر اجرا شد، فرایند ساختمان سازی بین نگهدارنده ها و سازه اصلی آغاز می شود. در این روش، استفاده از مهاربند و لنگر در صورت لزوم توصیه می شود. اگر خاکبرداری عمیق تر باشد، برای جلوگیری از ریزش دیواره ها از تجهیزات فوق استفاده می شود.

 

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “مفاهیم و نکات کاربردی در گودبرداری ساختمان”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارید؟

فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.