مقاوم سازی ساختمان چیست و چه مزایایی دارد؟

مقاوم سازی ساختمان چیست و چه مزایایی دارد؟

مقاوم سازی ساختمان به مجموعه عملیات یا تغییراتی گفته می شود که برای ساختمان های قدیمی یا نوساز اجرا می گردد تا احتمال آسیب رسیدن به سازه اصلی در اثر حوادث حذف شود. عواملی که موجب آسیب رساندن به سازه های ساختمانی یا سایر سازه های عمرانی می شود شامل حوادث غیر مترقبه، آتش سوزی یا حوادث طبیعی نظیر وزش باد و طوفان های سهمگین، زمین لرزه، رانش زمین و غیره می باشند. سازه هایی که فرایند مقاوم سازی برای آن ها به طور کامل و اصولی انجام شده باشد، در مواجه شدن با حوادث، استوارتر خواهند بود.

گروه بزرگی از مشاغل با حوزه مقاوم سازی ساختمان سر و کار دارند. شرکت های مهندسی ساختمان، شرکت های ساخت و ساز، مهندسین، معمارها، صاحبان املاک، ارائه دهنده خدمات مهندسی و طراحی سازه شرکت های فعال در حوزه برنامه ریزی عملیات ساخت و ساز، شرکت های فروشنده مواد و مصالح اولیه ساختمان سازی، نمونه هایی از مهمترین گروه از مشاغل مرتبط با مقاوم سازی انواع سازه هستند.

نکات مهم در روش های مقاوم سازی ساختمان

نکات مهم در روش های مقاوم سازی ساختمان

در اجرای روش های مقاوم سازی ساختمان توجه به ساختار اصلی سازه اهمیت دارد. در مقاوم سازی، پایه ریزی ساختمان و ارتفاع آن از بستر زمین اهمیت دارد. موقعیت قرارگیری دیواره های جانبی و همچنین پایه های نگهدارنده برای سازه باید مورد بررسی قرار گیرد.

هنگام فرایند مقاوم سازی برای ساختمانهایی که در معرض طغیان رودخانه، زمین های شیب دار یا نفوذ آب های زیرزمینی به پایه ساختمان قرار دارند، باید کف ساختمان در برابر نیروی حاصل از جریان آب یا سیل به طور کامل، مقاوم سازی شود. مواد و مصالح ضد آب برای این کار مناسب هستند.

در اجرای روش های مقاوم سازی توجه به ملاحظات جریان برق سیم ها و کابل ها ضروری است.

در زمین هایی که مقاوم ‌سازی ساختمان ها در آن قسمت در حال انجام است، نصب سیستم های هشداردهنده برای کارگران و نصب تابلوهایی که خطرات احتمالی و پدیده های طبیعی را نشان می دهد، الزامی می باشد. وظیفه ایمن سازی محیط کار بر عهده مهندسین ناظر است.

مزایای مقاوم سازی ساختمان چیست؟

مزایای مقاوم سازی ساختمان چیست؟

 

بیشتر بخوانید : فناوری های نوین در طراحی و ساخت پنجره ساختمانی

 

مقاوم سازی ساختمان یا سازه ها به معنای اجرای روش‌های کاربردی و عملیاتی کارآمد است که مقاومت سازه را در برابر حوادث تا حد زیادی افزایش می دهد. مهمترین مسئله ای که برای ساختمانهای مسکونی و اداری یا تجاری در حال حاضر مطرح می باشد، مقاوم سازی در برابر زمین لرزه است.

مواد و مصالح اولیه برای مقاوم سازی اهمیت زیادی دارد؛ انتخاب مواد اولیه بر استحکام سازه تاثیر گذار است. در حال حاضر ترکیبی از مواد بتن و سیمان ترکیب شده با مصالح کامپوزیتی، مورد استقبال مهندسان قرار گرفته است.

در مبحث مقاوم سازی سازه های مختلف، استفاده از ستون ها و اتصالات مورب، مطابق با استانداردهای ساخت و ساز توصیه می شود. در حالتی که از مصالح اولیه فلزی برای این کار استفاده می گردد باید مسئله خوردگی و پوسیدگی مصالح توجه به ضریب انبساط یا انقباض و همچنین استانداردهای جوشکاری در مقاوم سازی دقت مورد ارزیابی قرار گیرد.

مزایای مقاوم سازی ساختمان چیست؟

در برخی از روش های مقاوم سازی ساختمان، برخی از صفحه های فولادی به عنوان پوشش به کار می روند. استفاده از مصالح فولادی و مصالح کامپوزیتی در این کار محبوبیت بیشتری دارند. این مصالح انعطاف پذیر بوده و علاوه بر اینکه وزن سبک تری را به سازه تحمیل می‌کنند، از مقاومت بیشتری برخوردارند.

اگرچه برخی از روش های مقاوم سازی ساختمان، اندکی هزینه‌های اجرایی را بیشتر می کنند اما در عوض، استحکام و دوام سازه را در برابر حوادث ناخواسته تضمین می کنند. فرایند مقاوم سازی برای پایه های انواع پل ها، اسکله، سکوهای دریایی و سایر سازه ها قابل اجرا است.

 

بیشتر بخوانید : آنچه لازم است درباره مصالح ساختمانی بدانیم

 

پروژه های مقاوم سازی هم برای بناهای قدیمی و فرسوده قابل اجرا است و هم برای ساختمانهایی که در مرحله ابتدایی ساخت قرار دارند. نقش مهندسین معمار و مهندسین ناظر در راستای یکدیگر، مقاوم سازی را بسیار بهتر پیش می برند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[instagram-feed carouselrows=6]
مشاوره رایگان جهت خرید
dictum diam consectetur adipiscing venenatis tempus