مقایسه پروژه های ساختمان سازی به روش های سنتی و صنعتی

مقایسه پروژه های ساختمان سازی به روش های سنتی و صنعتی

در سال‌ های اخیر به دلیل رشد فزاینده جمعیت نیاز به اجرای پروژه های ساختمان سازی و تهیه مسکن بسیار احساس می شود. با توجه به افزایش حجم پروژه های ساخت و ساز، این امر ضرورت دارد که پروژه ها از حالت سنتی به روش های نوین ساخت و ساز صنعتی و انبوه سازی تغییر پیدا کنند. مهمترین مزایای که ساخت و سازهای صنعتی برای ساختمان سازی ارائه می دهند، عواملی همچون سبک سازی، مقاوم سازی، صرفه جویی در مصالح، مصرف بهینه انرژی در کلیه مراحل ساخت و بهره برداری، افزایش دوام و طول عمر ساختمان، به کارگیری مصالح با کیفیت، اجرای پروژه در زمان کوتاه، کاهش هزینه های ساخت و اجرا نظایر این ها می‌باشد.

برای اینکه پروژه های ساختمان سازی همانند آنچه در فوق به آن اشاره شد به صورت کامل و جامع به پایان برسند، این امر مستلزم مدیریت و برنامه‌ریزی دقیق در صنعت ساخت و ساز است. در این مطلب قصد داریم به مقایسه ساختمان سازی شیوه های صنعتی و سنتی بپردازیم.

پروژه های ساختمان سازی سنتی و صنعتی چه تفاوتی با هم دارند؟

پروژه های ساختمان سازی سنتی و صنعتی چه تفاوتی با هم دارند؟

۱- سرعت عملیات ساختمان سازی

یکی از اولین و مهمترین عواملی که در خصوص مقایسه اجرای پروژه های ساختمان سازی به شیوه های سنتی و صنعتی مطرح می‌شود، تفاوت در سرعت اجرا و پایان پروژه است. زمان به پایان رسیدن یک پروژه ساختمانی در حقیقت، انتخاب سیستم سنتی یا صنعتی را تعیین می‌کند. اگر از شیوه های سنتی استفاده شود، پروژه ‌ها بیش از حد لازم طول می کشند که در حقیقت، بسیاری از پیمانکاران به این مسئله علاقه ای نشان نمی دهند! از طرف مقابل، روش های نوین ساخت و ساز صنعتی قادر است زمان اجرای کامل پروژه را تا مقدار قابل توجهی کاهش دهد. این دقیقاً همان چیزی است که مجریان پروژه های ساختمانی به دنبال آن هستند. در روش های صنعتی ساخت و ساز، بیشتر مصالح در کارخانه ها تولید می شوند و سپس تا محل پروژه منتقل می گردند.

۲- سرعت ساخت در روش سنتی و صنعتی

در پروژه های ساختمان سازی به روش سنتی، درگیری‌های زیادی برای انجام تمام مراحل، چه در قسمت اداری و چه تهیه مصالح وجود دارد. در شیوه های سنتی معمولاً مصالح قدیمی تر استفاده می شود؛ به عبارت ساده تر، ساخت و ساز به روش سنتی مانند حلقه های یک زنجیر باید یکی پس از دیگری کامل شوند که این خود، زمان پایان پروژه را افزایش می دهد.

در مقابل، در ساختمان سازی به روش صنعتی، مراحل به موازات اجرای پروژه انجام می گیرد و مصالح در کارخانه تولید می ‌شوند؛ در حالی که کارگران در حال آماده سازی، فونداسیون و پی ریزی پروژه هستند، مصالح در کوتاه‌ترین زمان به محل پروژه منتقل می‌گردد تا برای نصب آماده شود.

پروژه های ساختمان سازی سنتی و صنعتی چه تفاوتی با هم دارند؟

 

بیشتر بخوانید : آینده معماری در ساختمان های شگفت انگیز در جهان – تلفیق معماری و هنر

 

۳- هزینه های ساخت و ساز

یکی از مهمترین مسائلی که باید در مقایسه پروژه های ساختمانی به شیوه های سنتی و صنعتی به آن بپردازیم هزینه‌های ساخت و ساز است. بررسی مسائل اقتصادی و اختصاص دادن بودجه مالی برای پایان پروژه به یک برنامه مدیریتی قوی احتیاج دارد. بسیاری بر این باورند که روش های صنعتی، هزینه های بیشتری را به مجریان ساخت و ساز تحمیل می کنند؛ این در حالی است که مهمترین مزیت افزایش سرعت پایان پروژه را برای آنها به دنبال خواهد داشت. بنابراین کارشناسان پروژه های ساختمانی پیشنهاد می دهند برای اینکه هم هزینه‌ های ساخت و ساز کاهش داشته باشد و هم پروژه‌ ها در کوتاه‌ترین زمان به پایان برسند، یک برنامه ریزی اصولی برای تامین مالی پروژه، برنامه‌ریزی صحیح مدیریت صحیح اجرا و تامین مصالح پیش ساخته، تنظیم گردد.

سخن پایانی

برای دستیابی به اهداف کاهش هزینه های پروژه های ساختمان سازی و ارائه راهکار مناسب در جهت صنعتی سازی ضرورت دارد. این مسئله نه تنها برای ساختمان های مسکونی بلکه برای ساختمان های صنعتی و تجاری نیز وجود خواهد داشت. در پروژه های صنعتی، هزینه سرمایه گذاری اولیه به مراتب بالاتر است.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[instagram-feed carouselrows=6]
مشاوره رایگان جهت خرید
elementum Praesent ut Donec felis suscipit risus