هنگام خرید خانه به چه نکاتی توجه کنیم

14 نکته مهم برای خرید خانه در سال 1401 که نمی‌دانستید!

وقتی به یک فضای مسکونی فکر می‌کنید، باید دنج و راحت باشد. علاوه بر این، باید به گونه‌ای طراحی شود که بتواند به شما و خانواده شما کمک کند تا در شادی و راحتی زندگی کنید. کیفیت یک خانه ایده‌آل به نیازهای فردی بستگی دارد. طراحان مشهور معمولاً هنگام شروع یک پروژه مسکونی سعی می‌کنند یک استاندارد را حفظ کنند و طراحی یک خانه ایده‌آل برای برآورده کردن نیازهای مشتریان یکی از نقاط قوت یک سازنده موفق است .اگر این سوال که “هنگام خرید خانه به چه نکاتی توجه کنیم” برای شما هم جالب و مهم است؛ در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

نکات مهم قبل از خرید ملک، برای داشتن یک خانه ایده‌آل

با گذشت زمان، خواسته های ما از یک خانه تغییر پیدا می‌کند و همواره به فکر ترقی هستیم و سالانه با مفاهیم جدیدی در شاخه دکوراسیون آشنا می‌شویم. معماری ساختمان، دکوراسیون داخلی و ترند های سال تغییر می‌کند. چند سالی است که دکوراسیون خارجی ساختمان بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. طراحی های کلاسیک جای خود را به معماری مدرن داده‌اند و حتی هماهنگی بین نمای ساختمان و درب ورودی جزو موارد زیباسازی ساختمان به حساب می‌آید.

 در سال 1400 شاهد وجود رنگ های زرد روشن و خاکستری در طراحی ها و دکوراسیون داخلی بودیم در حالیکه رنگ ترند سال 1401 آبی بنفش معرفی شده است. اکثر افراد با تغییر ترند ها، سعی در تغییر اکسسوری دکوراسیون داخلی هستند.

از سوی دیگر، با افزایش زندگی آپارتمان نشینی و افزایش استرس در شهرهای شلوغ، در سال 1401 اکثر مردم تمایل به زندگی در مناطق خلوت و دور از استرس هستند. همچنین بازگشت به زندگی در خانه های مسکونی شخصی، خواست بسیاری از افراد شده است که با افزایش قیمت ها و تورم رسیدن به این خواسته کمی مشکل شده است و در خرید خانه بودجه و شرایط اقتصادی حرف اول را می‌زند. با این وجود با دقت و انتخاب مناسب میتوانیم حس رضایت و آسایش را به خانه خود بیاوریم.

یک انتخاب مناسب و رعایت نکات مهم خرید خانه می‌تواند باعث رضایت بلند مدت ساکنین شود و نادیده گرفتن این قواعد در کوتاه‌ترین زمان منجر به پشیمانی خواهد شد. که از نکات مهم در خرید خانه به 14 مورد اساسی در زیر اشاره می کنیم:

1∙لوکیشین و محله را جدی بگیریم

یکی از نکات مهم در خرید ملک، محله و لوکیشین توجه به منطقه و محله ملک مورد نظر است. هنگام بازدید از ملک بهتر است به کوچه‌ای که ساختمان در آن قرار دارد دقت ویژه داشته باشید. ممکن است بعضی کوچه‌ها باریک باشند و در نتیجه عبور و مرور در آن دشوار شود. همچنین بازدید از ملک به دفعات و در زمان‌های مختلف هم می‌تواند به شناخت همسایه ها و میزان آرامش در ساختمان پی برد. توجه به لوکیشین در شهرهای بزرگ مخصوصا خرید آپارتمان در تهران بسیار مهم است چرا که نزدیکی به محل کار هم بایستی در نظر گرفته شود.

2∙دکوراسیون خارجی چقدر به ملک ارزش می دهد؟

نمای ساختمان و درب حیاط اولین قسمت از ساختمان که می‌بینیم و شروع به قضاوت درمورد داخل ساختمان و حس و حال زندگی در آن می‌پردازیم. علاوه بر این تاثیر زیادی در ارزش مادی ملک دارد.

3∙امکانات رفاهی

امکان دسترسی راحت به امکانات رفاهی برای همه اهمیت دارد و در بلند مدت تاثیر زیادی روی رضایت شما از محل زندگی‌تان خواهد داشت.
از همین رو، دقت به وجود سوپرمارکت، میوه‌فروشی، نانوایی، ایستگاه اتوبوس، تاکسی، مراکز درمانی و مواردی از این دست در آن محله توصیه می‌شود. همچنین برای برخی افراد وجود یک پارک در محله اهمیت دارد. در واقع می‌بایست نیازهای خود را اولویت بندی کرده و بر اساس آن تصمیم بگیرید.

4∙وضعیت واحدها در هر طبقه

با توجه به کاهش خرید خانه ویلایی و افزایش آپارتمان نشینی، تعداد طبقات آپارتمان و نیز تعداد واحدهای هر طبقه اهمیت بسزایی در میزان سر و صدا، خرابی و بهداشت محیطی دارد. معمولا آپارتمان‌هایی که درب ورودی آنها رو به یکدیگر باز می‌شود طرفدار کمتری دارد. همچنین فاصله‌ی واحدها در هر طبقه نیز از نکات مهم در خرید آپارتمان است.

پارکینگ ساختمان

5∙ضرورت وجود پارکینگ

در عصر حاضر با توجه به كثرت جمعيت در شهرها و بالا رفتن سطح رفاه خانواده ها، داشتن حداقل يك اتومبيل يا بيشتر براي هر خانواده دور از انتظار نيست .یکی از نکات خرید خانه، وجود پارکینگ است که مسقف بودن پارکینگ یا اینکه در فضای باز باشد اهمیت زیادی دارد که پارکینگ مسقف به دلیل حفظ خودرو در برابر آب و هوای مختلف ارجحیت دارد‌.

همچنین، هر چه شیب ورودی پارکینگ کمتر باشد، آن پارکینگ مناسب تر ساخته شده است. وجود درب پارکینگ ریموت دار مزیت به حساب می‌آید.

6∙کنتور آب، برق و گاز

 فراموش نکنید که حتما در مورد مجزا بودن کنتور آب و برق و گاز پرس و جو کنید. اگر کنتورها جدا نبود، حتما نحوه محاسبه هزینه‌ها را جویا شوید.

7∙بهترین طبقات در آپارتمان

معمولا طبقات میانی مطلوب تر هستند و طبقه اول و آخر خواهان کمتری دارد به همین علت قیمت این واحدها معمولا کمتر است. طبقه اول امنیت کمتری نسبت به بقیه داشته و رفت و آمد بیشتر اتفاق می‌افتد. طبقات آخر مشکلاتی همچون اشکال در ایزوگام ساختمان و نفوذ آب و سرما در ساختمان را دارد.

8∙بالکن ضرورت خانه های آپارتمانی

از نکات خرید آپارتمان، دقت به وجود بالکن است. در صورتی که بالکن در کنار آشپزخانه باشد می‌تواند کمک بزرگی برای پخت و پز باشد یا با پرورش گل و گیاه گوشه دنجی برای استراحت اعضای خانواده و جایگزینی برای حیاط باشد. پس هنگام بازدید ساختمان از محل و متراژ بالکن مطمئن شوید.

9∙تهویه و نور گیری

اگر این سوال که ” برای خرید خانه به چه نکاتی توجه کنیم” ذهن شما را درگیر کرده است، باید گفت که یک خانه باید منعکس کننده حالات خوب باشد و خانه هایی با تهویه مناسب برای زندگی ایده‌آل هستند. ساکنان در خانه ای با تهویه مناسب که در آن نور کافی خورشید وارد می شود و هوا به خوبی جریان دارد، شاد و سالم هستند.

10∙فضاهای پرت در خانه

از مهمترین جنبه های یک خانه ایده آل طراحی اصولی و استفاده درست از فضاهای خانه است که می‌تواند به بزرگتر شدن اتاق ها و نشیمن کمک کند.

11∙ارتفاع سقف مانعی برای اجرای طراحی داخلی

از سال 1400 دکوراسیون داخلی مدرن بیشتر مورد توجه معماران و صاحبان املاک قرار گرفته است. در طراحی های مدرن، نقش و نقوش کلاسیک جای خود را به سقف های کاذب مدرن و ساده داده‌اند. امروزه معماران استاندارد ارتفاع سقف را بین  3 متر الی 3.65 متر در نظر می‌گیرند تا سقف‌ کاذب را بدون ایجاد شلوغی طراحی و اجرا کرد. همچنین با سقف های بلند، اتاق می تواند بزرگتر به نظر برسد. البته در اتاق های کوچک ارتفاع سقف را می توان کمتر در نظر گرفت.

بررسی هزینه های تعمیر و نگهداری ساختمان قبل از خرید

 

12∙هزینه تعمیر و نگهداری را در نظر بگیرید

یکی دیگر از نکات مهم برای خرید خانه، توجه به نصبیات ضروری اعم از پکیج، شوفاژ، درب ورودی، کابیت، کمد ها و شیرآلات است. اگر نصبیات نداشته باشد و یا نیاز به تعویض باشد، بایستی برآوردی از هزینه تعمیر و نگهداری آپارتمان خرید شده را محاسبه کنید.

13∙زمان خرید و میزان عرضه و تقاضا

اکثر افراد در فصل تابستان برای خرید خانه یا اجاره واحد جدید اقدام می‌کنند. از این رو تقاضا نسبت به عرضه بیشتر می‌باشد و باعث افزایش قیمت ها و ایجاد حباب قیمت می‌شود. همچنین خرید ملک در شمال و خانه های ویلایی در تابستان، به دلیل سرسبز بودن درختان و فضای دل‌پذیرش با قیمت های بالا ارائه می‌‍شود. در صورت امکان، خرید ویلا شمال و خرید خانه در تهران و شهرهای دیگر را به اوایل رونق بازار مسکن 1401 (فصل بهار) نگه دارید.

14∙با دقت به انگیزه فروشنده تخفیف خوبی بگیرید!

یکی از نکات مهم خرید خانه دقت به انگیزه فروشنده است، با توجه به افزایش قیمت ها و مشکلات خرید مسکن در تهران، گزینه های مناسب خانه برای خرید را بهتر است مشخص کنیم . چرا که برخی فروشندگان نسبت به فروش یا عدم فروش خانه خود بی تفاوت هستند. این صاحبان خانه از ادامه زندگی در خانه های خود در حال حاضر خوشحال هستند در واقع، ممکن است فضای زیادی برای مذاکره قیمت در خرید املاک وجود نداشته باشد. از طرف دیگر، یک فروشنده ممکن است انگیزه بالایی و بصورت اجبار قصد فروش با قیمت مناسب داشته باشد.

نکات مهم در پیش خرید آپارتمان

اگر قصد خرید آپارتمان نوساز دارید، جهت اطمینان از امنیت ساختمان، کیفیت متریال های مورد استفاده، وضعیت سند حتما درمورد سازنده و پروژه های قبلی وی تحقیق کنید. شرایط پیش خرید ملک را با دقت بررسی کرده و درصورت لزوم با یک مشاور املاک مطمئن مطرح نمایید. نکات مهم در خرید خانه نوساز علاوه بر شرایط عمومی گفته شده، شامل نکات حقوقی هم می باشد که نیاز به بررسی بیشتر دارد.

نکات مهم برای خرید خانه

بررسی هزینه های تعمیر و نگهداری ساختمان قبل از خرید

برای خرید زمین به چه نکاتی باید توجه کرد؟

خرید زمین یکی از راه های رایج برای سرمایه گذاری در ایران است ولی نیاز به اطلاعات و توجه به نکاتی قبل از خرید داریم. که به چند مورد اساسی اشاره می کنیم:

 • حدالامکان معامله را با مشاورین املاک آشنا و مورد اطمینان انجام دهید. و به اطلاعات داده شده توسط مشاور املاک اکتفا نکنید.
 • از هویت فروشنده، مدارک احراز هویت و مطابقت با سند زمین مطمئن شوید.
 • هدف خود از خرید زمین را مشخص کنید؛ باید در نظر گرفت که اگر در کوتاه مدت قصد فروش زمین خود را داشته باشید، در مقایسه با آپارتمان خرید و فروش کمتری دارد و به عبارتی، سخت تر از خانه و یا آپارتمان به فروش می‌رسد که این نکته ای منفی برای زمین است. اما سرمایه گذاری بر روی زمین برای طولانی مدت می‌تواند مناسب باشد چرا که همیشه شاهد افزایش قیمت و سود دهی حتی در زمان رکود بازار مسکن بوده و خواهیم بود.
 • برای انتخاب بهترین منطقه، بهتر است که مکان مورد نظر را از نظر امکانات، مسیر های دسترسی، میزان ساخت و ساز در منطقه، مجوز ساخت و ساز یا بهره برداری بررسی کنید.
توجه به درب خانه قبل از خرید

چرا قبل از خرید خانه باید به درب آن توجه کرد

زیباسازی و افزایش ارزش ملک با نسل جدید درب های فلزی پایون

در ارزش گذاری یک ساختمان گزینه هایی مانند لوکیشین، عمر ساختمان، کیفیت مصالح و هزینه تعمیر و نگهداری از معیارهای مهم مورد بررسی هستند. تعدادی از این معیارها، غیر قابل تغییر هستند ولی با کاهش هزینه تعمیر و نگهداری می‌توانید در نوسازی ملک خود و افزایش ارزش ریالی آن اقدام موثری انجام دهید که تعویض درب و پنجره یکی از این اقدامات است.

اگر ملک خریده‌اید و درب آن نیاز به تعویض دارد، یا اگر می‌خواهید ملک خود را بفروشید و قصد تعویض درب برای افزایش ارزش ساختمان را دارید؛ می توانید از مشاوره رایگان مجموعه پایون بهره‌مند شوید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت انواع درب فلزی از طریق فرم درخواست مشاوره یا شماره تماس 02174013  با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا در اسرع وقت از هزینه تعویض درب فلزی مطلع شوید.

نظرات کاربران

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • امین 1401.01.13

  متشکرم از راهنمایی مفید و بسیار ارزشمندتان

  پاسخ دهید
  REPLY
 • اسحاق عبدلی 1402.01.18

  خیلی ممنون از مطلب خوب و جامعتون واقعا اگر همه خریداران قبل از خرید ملک بجای اعتماد کردن به طرف مقابل این موارد رو بلد باشن و رعایتش کنن، کلی از مشکلات حل میشه…

  پاسخ دهید
  REPLY

نیاز به مشاوره دارید؟

فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

با توجه به بازسازی کارخانه تا اطلاع بعدی ثبت سفارش انجام نمی گیرد. برای تماس ضروری لطفا از طریق ایمیل در ارتباط باشید