نکات عملی برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان

نکات عملی برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان

دسته بندی : صنعت ساختمان
1398/10/15

با توجه به اینکه بخش عمده ای از هزینه های ساختمان به هزینه های مصرف انرژی اختصاص دارد، جای تعجب نیست که دولت ها همواره به دنبال راهکارهای عملی برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان باشند. این امر بسیار مهم موجب شده است در سال های اخیر، پرداختن به پروژه های ساختمان سازی بهینه سازی شده و ارائه طرح معروف “ساختمان سبز” ، بسیار مورد توجه قرار گیرد.

بخش بزرگی از آنچه به عنوان هزینه های مصرف انرژی می شناسید، اکثراً شامل پروژه های بزرگ مقاوم سازی بوده که به برنامه ریزی بلند مدت نیاز دارند. راه حل های کاربردی بسیار زیادی وجود دارد که می توانند به کاهش هزینه ها و کاهش مصرف انرژی ساختمان ها کمک کنند. در ادامه این مطلب قصد داریم به این چالش مهم بپردازیم.

نکته: برخی از راهکارهای کاهش و مدیریت مصرف انرژی در ساختمان ها که در این قسمت معرفی می شوند شاید هنوز در بسیاری از کشورهای در حال توسعه شناخته شده نباشند و یا استفاده از آنها، متناسب با شرایط داخلی کشور، مقرون به صرفه نباشد!!

راهکارهای کاربردی برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان

راهکارهای کاربردی برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان

1- نصب سنسورهای حرکتی در قسمت های مختلف ساختمان

بسیاری از قسمت های یک ساختمان در طول یک روز ممکن است اصلاً مورد استفاده قرار نگیرند و یا بسیار زمان بسیار کوتاهی را افراد در آنجا سپری کنند. به طور نمونه، سالن های کنفرانس، سرویس های بهداشتی و انبارداری، مکان هایی هستند که همیشه از آنها استفاده نمی شود.

قطعاً مصرف انرژی در این مکان ها بدون استفاده، بسیار زیاد خواهد بود. نصب سنسورهای حرکتی در مکان می تواند کمک کند تا در صورت عدم حضور افراد و عدم استفاده، مصرف انرژی به طور خودکار، متوقف شود.
بودجه مالی و برنامه ریزی برای نصب این سنسورها یک چالش بزرگ برای پوشش دهی تمام ساختمان است؛ بنابراین توصیه می کنیم ابتدا از نصب سنسورهای کمتر در برخی از مهم ترین مکان ها شروع کنید و سپس حوزه پوشش دهی را وسیع تر نمایید.

2- استفاده از کاهنده های نور

کاهنده های روشنایی، یکی دیگر از راهکارهای صرفه جویی در مصرف انرژی هستند که اغلب نادیده گرفته می شوند؛ اما در عین حال بسیار مؤثر هستند. کولرهای همراه با تایمر یا سنسور حرکتی، کاهش دهنده انرژی بسیار مؤثر هستند. کاهنده های روشنایی به این صورت عمل می کنند که میزان روشنایی را در اندازه 50% تنظیم می کنند. در ادامه اگر لازم است این کاهنده ها می توانند میزان نور را بیشتر کنند.

کاهنده های روشنایی نه تنها موجب كاهش مصرف انرژی در ساختمان می شوند، بلكه می توانند عمر لامپ را نیز افزایش دهند. ثابت شده است که لامپ های رشته ای و هالوژنی تا زمانی که از یک کاهنده استفاده می کنند، 20 برابر بیشتر عمر دارند، که این عامل، نوعی کاهش هزینه ها خواهد بود. هنگامی که از لامپ های LED استفاده می شود، این هزینه ها، بیشتر کاهش پیدا می کند.

 

[on]

بیشتر بخوانید : سیستم های گرمایشی و سرمایشی تابشی از سقف چیست و چگونه کار می کند؟

[off]

 

راهکارهای کاربردی برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان

3- کنترل کننده نور ساختمان به صورت دیجیتالی

چرا باید در ساختمان هایی که از نور طبیعی بهره می گیرند، انرژی را هدر دهیم؟! یکی دیگر از راهکارهای کاهش مصرف انرژی در ساختمان، استفاده از کنترل کننده های دیجیتالی نور است. این کنترل کننده دیجیتالی، به طور خودکار، میزان روشنایی منبع برق را بر اساس میزان نور طبیعی موجود که از طریق پنجره ها وارد ساختمان شده است، کاهش می دهد. این دستگاه ها می توانند مصرف انرژی را تا 40٪ کاهش دهند.

4- سیستم های مبتنی بر سایبان ها

سایبان ها می توانند گرما و تابش خورشید به داخل ساختمان را جذب کرده و به این ترتیب، هزینه انرژی را کاهش دهند. در حالی که همه ما معمولاً از داشتن نور طبیعی خورشید از پنجره ها لذت می بریم اما گرمای خورشید می تواند بر بار گرمایش/ تهویه/ تهویه هوا در سیستم های تهویه مطبوع (HVAC) تأثیر بگذارد. سایبان ها برای پنجره یا درب ورودی ویلا و ساختمان های حیاط دار، به راحتی نور طبیعی را برای صرفه جویی در مصرف انرژی کنترل می کند. این سایبان ها به صورت اتوماتیک قابل باز و بسته شدن هستند. باز یا بسته بودن سایبان ها می تواند به گونه ای برنامه ریزی شود تا روشنایی و دمای ساختمان در حد مطلوب باشد.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “نکات عملی برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارید؟

فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.