پروژه چیست؟ مدیریت پروژه ساختمانی به چه معنا است؟

پروژه چیست؟ مدیریت پروژه ساختمانی به چه معنا است؟

دسته بندی : صنعت ساختمان
1398/05/13

مدیریت پروژه ساختمانی مهمترین بخش اجرای یک پروژه است که از ابتدای برنامه ریزی و ارائه طرح های اولیه آغاز می‌شود و تا پایان تحویل ساختمان به مشتری ادامه خواهد داشت. زمانی می توانیم بگوییم یک مدیریت ایده آل و ارزشمند برای انجام پروژه های ساختمانی ارائه شده است که تمام زیر شاخه ها، جوانب، چالش ها، نقاط ضعف و قوت را به دقت تحت پوشش قرار دهد. برنامه های ارائه شده در مدیریت پروژه ساختمانی برای ساختمان سازی، پروژه های عمرانی و طراحی معابر شهری و … قابل اجرا خواهد بود.

پروژه چیست؟ مدیریت پروژه ساختمانی به چه معنا است؟

در بحث مدیریت پروژه یک تعریف کلی برای مدیر پروژه ارائه می شود؛ مدیر پروژه، فردی است که به عنوان یک پل ارتباطی میان مدیران بالاتر و کارگران پایین رتبه عمل می کند؛ یک مدیر پروژه علاوه بر توانایی و مهارت های فردی و ارتباطی، باید از قدرت تجزیه و تحلیل اطلاعات، استدلال نتایج، مهارت های ارتباط با زیردستان خود نیز برخوردار باشد. یک مدیر برای مدیریت پروژه ساختمانی باید بتواند بحران ها و چالش هایی که در یک پروژه به وجود می آیند را به دقت مدیریت کند و در رفع آنها تلاش نماید.

اهمیت برنامه ریزی برای مدیریت پروژه ساختمانی

اهمیت برنامه ریزی برای مدیریت پروژه ساختمانی

مدیریت پروژه ساختمانی نیز همانند برنامه های ساخت و ساز یا انجام هر کار مدیریتی دیگری نیاز به برنامه ریزی دارد. برنامه ریزی کلی بر عهده مدیر پروژه نیست اما برای اجرای یک پروژه قوی، برنامه‌ریزی ‌ها باید از ابتدا توسط تیم مهندسی و مدیریتی که از چند نفر افراد با تجربه و متخصص تشکیل شده است، انجام گیرد. در جلساتی که مدیر پروژه نیز در آن شرکت دارد، تمام مسائل مربوط به ارائه یک پروژه ساختمانی و ملزومات پیشبرد اهداف ساخت و ساز بیان می شود.

یکی از مهم ترین قسمت هایی که در برنامه‌ریزی برای مدیریت پروژه اهمیت دارد، تامین بودجه مالی است. در نظر گرفتن یک منبع مالی برای اجرای پروژه های ساختمانی، یک پشتوانه قوی محسوب می‌شود. قبل از آغاز پروژه به دقت باید برنامه ریزی های مالی برای ادامه کار انجام گیرد.

 

[on]

بیشتر بخوانید : خدمات بازسازی ساختمان شامل چه مواردی است؟

[off]

 

یکی دیگر از قسمت هایی که در برنامه ریزی مورد توجه قرار می گیرد، تامین منابع است. در پروژه های ساخت و ساز، تامین منابع اولیه، مصالح ساختمانی، ماشین آلات، خدمات ساخت و ساز، بازرسی و استفاده از مهندسان ناظر، جزو برنامه های بهینه سازی منابع قرار می‌گیرند. مدیریت پروژه ساختمانی در صورتی موفق خواهد بود که تمام موارد فوق با جزئیات کامل در برنامه‌ ریزی‌ ها درج شود.

مدیریت پروژه ساختمانی و حل چالش ها

مدیریت پروژه ساختمانی و حل چالش ها

یکی دیگر از قسمت های مهم در مدیریت پروژه های ساختمانی، در نظر گرفتن چالش‌ها و مشکلات احتمالی است که در حین انجام پروژه ممکن است رخ دهد. یک مدیر پروژه با تجربه، تمام خطرات و احتمالاتی را که ممکن است در طول یک روز رخ دهد به دقت در نظر می‌گیرد. تصمیم‌گیری سریع در این مورد نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. تیم کاری مدیریت پروژه ساختمانی به صورت یک تیم با تجربه، توانایی مدیریت تمام قسمت های جانبی در پروژه را دارد.

یک تیم متخصص که برای مدیریت پروژه انتخاب می شود با برگزاری دوره های توجیهی و تعیین اهداف کلی و جزئی برای پروژه های ساختمانی برای ورود به این کار آماده خواهند شد.

 

[on]

بیشتر بخوانید : آنچه لازم است درباره مصالح ساختمانی بدانیم

[off]

 

اهداف مدیریت پروژه ساختمانی

اهداف مدیریت پروژه ساختمانی

مدیریت پروژه ساختمانی، اهداف کلی و جزئی زیادی را دنبال می کند. مهمترین اهداف در مدیریت یک پروژه به صورت زیر معرفی می شوند؛ افرادی که به عنوان مدیر پروژه انتخاب می‌شوند باید به موارد زیر دقت کافی داشته باشند:

  • توانایی ارزیابی وضعیت پروژه
  • توانایی ارائه گزارش های دوره ای به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه
  • قدرت تحلیل مشکلات و ارائه راهکار مناسب برای رفع آنها
  • قدرت تصمیم گیری بسیار قوی
  • قدرت مدیریت زمان برای اجرای پروژه های دارای محدودیت زمانی
  • کنترل تیم کاری برای دسترسی به اهداف
  • توانایی تعامل با تامین کنندگان منابع مالی و مصالح ساختمانی
  • توانایی توجیه کردن مدیران بالادستی
  • گذراندن دوره های مدیریتی
  • تجربه تخصص و مهارت کاری

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “پروژه چیست؟ مدیریت پروژه ساختمانی به چه معنا است؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارید؟

فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.