پیشنهاداتی برای داشتن یک دفتر کار دوستدار محیط زیست

پیشنهاداتی برای داشتن یک دفتر کار دوستدار محیط زیست

دسته بندی : صنعت ساختمان
1398/07/04

آیا تاکنون به این مسئله فکر کرده اید که می توانید محل کار یا دفتر کار خود را با برنامه هایی مدیریت کنید که سازگار با محیط زیست باشد؟!

این مسئله در سال های اخیر بسیار اهمیت دارد؛ اقدامات محیط زیست دوستانه و راهکارهای کاربردی در ساختمان ها که همگی در راستای محافظت از محیط زیست عمل می کنند، در چند دهه اخیر بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته اند. اهمیت این مسئله به گونه ای است که در پروژه های ساختمان سازی صحبت از فناوری های سبز در ساختمان و کاهش مصرف انرژی به میان می آید.

کارمندان یک شرکت اداری بیشتر از یک سوم وقت خود را در طول یک روز در شرکت یا اداره می گذرانند. فعالیت هایی که مبتنی بر محیط کار است به طور اصولی تاثیر زیادی بر روابط بین فردی، روابط کاری و همچنین تاثیر زیادی بر محیط زیست خواهد داشت. در این مطلب قصد داریم به نکات مهمی بپردازیم که یک دفتر کار یا شرکت اداری را سازگار با محیط زیست مدیریت می کند.

مهمترین راهکارهای مدیریت دفتر کار در راستای اهداف زیست محیطی

مصرف کمتر کاغذ

مهمترین راهکارهای مدیریت دفتر کار در راستای اهداف زیست محیطی

شاید بتوان صنعت را یک محیط کار بدون مصرف کاغذ تصور کرد اما شرکت ها و اداره ها در حقیقت مکان هایی هستند که استفاده از کاغذ در آنها یک رکن اساسی محسوب می‌شود. زمانی می توان مدیریت کل دفترهای کاری را در راستای اهداف محیط زیست کنترل کرد که میزان مصرف کاغذ بسیار بسیار کمتر از حد معمول باشد. آگاهی دادن به کارمندان در این خصوص اولین اقدام موثر در این راه خواهد بود.

صرفه جویی در مصرف کاغذ با جمع آوری کاغذهای باطله و تولید ضایعات کمتر، امکان پذیر است. در اداره ها باید در قسمتهای ضروری از کاغذ استفاده شود. مصرف کمتر کاغذ به معنای تولید کمتر و قطع شدن درختان کمتر خواهد بود.

[on]

بیشتر بخوانید : فناوری ساختمان سبز چیست و چه تأثیری بر محیط زیست دارد؟

[off]

تبلیغات بر اساس تیم مشارکتی

تبلیغات بر اساس تیم مشارکتی

زمانی یک تیم کاری می‌تواند در راستای موفقیت بهتر عمل کند که به صورت یک تیم در کنار یکدیگر و با همکاری همه جانبه تلاش نماید. برنامه های تبلیغاتی دفتر کار بهتر است در فضای مجازی گسترش پیدا کند؛ به این ترتیب کارمندان می آموزند که هر پست تبلیغاتی را میان تعداد بیشتری از افراد منتقل کنند. این برنامه تبلیغاتی نیاز به چاپ تبلیغات کاغذی و هزینه های هنگفت را برطرف کرده و باعث کاهش آلودگی محیط زیست می شود.

مصرف آب کمتر

مهمترین راهکارهای مدیریت دفتر کار در راستای اهداف زیست محیطی

مصرف آب همواره یکی از بزرگترین چالش های ساختمان های مسکونی صنعتی و تجاری است. اگر در شرکت های اداری و دفاتر کار، کارمندان بیاموزند که چگونه در مصرف آب صرفه جویی کنند، یکی از چالش های محافظت از منابع آبی با کمک افراد حل خواهد شد. بیشترین هدر رفت آب در اداره ها و شرکت ها مربوط به زمانی است که سرایدار، قسمت جلوی اداره یا شرکت را با آب شستشو می دهد. در این خصوص نیز باید استفاده از برنامه زمان بندی شده و حداقل آب مصرفی مورد توجه قرار گیرد.

بخش دیگری از مدیریت مصرف آب در شرکت های اداری مربوط به سرویس های بهداشتی و بخش آشپزخانه است. بهتر است از شیرآلاتی استفاده شود که استاندارد بوده و میزان هدر رفته آن بسیار ناچیز باشد. همچنین مصرف آب نوشیدنی در حد متعادل برای کارمندان فراهم گردد.

تبلیغات بر اساس تیم مشارکتی

مدیریت انرژی در ساختمان

یکی دیگر از اقدامات موثر در محافظت از منابع محیط زیست، مدیریت بخش انرژی در ساختمان است. برای این کار پیشنهاد می شود سیستم های روشنایی، سیستم های تهویه مطبوع، مصرف برق رایانه ها و تجهیزات برقی، دستگاه های پرینتر، دوربین های مداربسته و غیره در حد استاندارد تنظیم شوند. کارمندان باید پس از پایان ساعت کار اداری، تمام تجهیزات را خاموش کنند. بهتر است در شرکت پس از پایان یک روز کاری، تمام چراغ های اضافه خاموش شود. برای جلوگیری از مصرف انرژی بیش از حد بهتر است در طول روز از نور طبیعی بهره گرفته شود و سپس در صورت کاهش شدت نور طبیعی از چراغ ها به ویژه لامپ های کم مصرف استفاده شود.

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “پیشنهاداتی برای داشتن یک دفتر کار دوستدار محیط زیست”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارید؟

فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.