یونولیت سقفی، مصالح ایده آل برای عایق سازی ساختمان ها

یونولیت سقفی، مصالح ایده آل برای عایق سازی ساختمان ها

دسته بندی : صنعت ساختمان
1398/04/26

یونولیت سقفی یکی از ابزارهای ایده آل برای عایق سازی ساختمان ها است که در سال های اخیر مورد توجه پیمانکاران ساختمانی قرار گرفته است. ورق های فوم و یونولیت، ورق یونولیتی و بلوک های یونولیت سقفی، سه مورد از مصالح عایق سازی برای ساختمان ها هستند که در ابعاد و ضخامت های مختلف در بازار وجود دارند. از هر یک از این مصالح اولیه برای عایق سازی یک قسمت از ساختمان استفاده می شود. بلوک های یونولیتی برای عایق سازی سقف و کف ساختمان کاربرد دارند اما از ورق های یونولیتی برای عایق سازی دیوارها استفاده می شود. اگر در بازار، نامی با عنوان “پلی استایرن منبسط شده” به صورت بلوک های مکعبی شکل شنیده اید، در حقیقت همان مصالح عایق سازی سقف ساختمان ها هستند.

اهمیت عایق سازی با بلوک های یونولیت سقفی

عایق سازی ساختمان

عایق سازی ساختمان

اینکه چرا فرایند عایق سازی ساختمان های مختلف، بدون در نظر گرفتن کاربری ساختمان تا این اندازه مورد توجه قرار گرفته است، دلیل آن را باید در مسئله اصلی کره زمین، یعنی صرفه جویی در مصرف انرژی جستجو کرد. سازندگان یونولیت سقفی ادعا می کنند این مصالح، بهترین مواد برای عایق سازی ساختمان و جلوگیری از اتلاف انرژی در ساختمان می باشند. با نگاهی بر ساختار یونولیت ها، دلیل این ادعا را توجیه می کنیم.

انواع بلوک های یونولیت سقفی و ورق های یونولیتی از مواد اولیه پلی استایرن منبسط شده که یکی از مشتقات نفتی هستند، تهیه می شوند. این پلیمرها به صورت گرانول های کروی شکل در صنایع تولید این مصالح عایق کننده به کار می روند. گرانول ها تحت فشار و حرارت، فشرده می شوند و سپس تحت فرآیند منبسط شدن، فاصله میان حفره ها افزایش پیدا می کند. وجود حفره های هوا یا تخلخل موجود در بافت بلوک های یونولیت سقفی در حقیقت، عاملی است که موجب می شود حرارت در میان آنها محبوس شود.

عایق سازی سقف ساختمان

عایق سازی سقف ساختمان

زمانی که یونولیت ها در سقف یا دیوارها نصب می‌شوند، حرارتی که از داخل ساختمان به بیرون حرکت می کند در همان قسمت، متوقف می‌شود؛ در نتیجه در فصل زمستان، محوطه داخل ساختمان، گرم نگه داشته می شود و در فصل تابستان نیز خنکی داخل ساختمان هدر نمی رود. در مقابل، حرارت بیرون در تابستان یا سرمای بیرون در فصل زمستان به داخل خانه راه پیدا نمی کند.

ورق های یونولیتی برای دیوارها و یونولیت سقفی برای سقف ساختمان، به منزله یک پوشش محافظ حرارتی در اطراف سازه محسوب می شوند. نصب این مصالح در عایق سازی ساختمان ها، هزینه های مصرف انرژی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

 

[on]

بیشتر بخوانید : آنچه لازم است درباره مصالح ساختمانی بدانیم

[off]

 

نکات مهم در نصب بلوک های یونولیت سقفی

ورق یونولیتی

ورق یونولیتی

همانند سایر پروژه های ساخت و ساز ،پروژه عایق سازی ساختمان با یونولیت سقفی نیز دارای دستورالعمل ویژه ای است. اگر قرار است بلوک های یونولیتی بر روی سقف نصب شوند، فرایند آماده سازی بستر با استفاده از تیرهای فولادی یا میلگرد فولادی و در نظر گرفتن پوشش محافظ گچ برای جلوگیری از نفوذ حریق در یونولیت ها، الزامی است.

برای عایق سازی بخش دیوارها در ساختمان از ورقه های یونولیت استفاده می شود؛ لزوم استفاده از چسب مخصوص یونولیت، حذف عوامل رطوبت در دیوارها و استفاده از پوشش گچ مناسب، ضرورت دارد.

یکی دیگر از نکات مهم در نصب یونولیت سقفی و ورق یونولیت برای عایق سازی ساختمان، در نظر گرفتن فضای مورد نظر است. برای خرید یونولیت های سقفی، مساحت سقف محاسبه می شود و بر اساس ابعاد و اندازه های بلوک های یونولیتی، تعداد مشخصی خریداری می گردد.

کیفیت یونولیت سقفی و ورق یونولیتی به نام ارزش R سنجیده می شود. ارزش R، میزان پایداری حرارتی یونولیت ها را مشخص می کند. هرچه این رقم بیشتر باشد، یونولیت ها به عنوان بهترین عایق برای ساختمان سازی به کار می روند. برای نصب این سازه ها در عایق سازی ساختمان نیاز به نصب سازه های محافظ و نگهدارنده برای آنها ضروری است.

عایق سازی ساختمان با یونولیت

عایق سازی ساختمان با یونولیت

 

[on]

بیشتر بخوانید : اصول سقف سازی ساختمان؛ مصالح مناسب برای ساخت سقف انواع ساختمان ها

[off]

 

در سال‌های اخیر، یک چالش مهم در استفاده از یونولیت ها مطرح شده و آن هم چالش زیست محیطی است. ورق های یونولیت و بلوک های یونولیت سقفی به هیچ عنوان آلودگی زیست محیطی تولید نمی کنند، چرا که به صورت صد در صد، قابل بازیافت هستند. فرایند بازیافت یونولیت ها در کارخانه، تحت استانداردهای بازیافت پلیمرها انجام می شود. در اهمیت استفاده از بلوک های یونولیت سقفی، همین قدر کافی است که بگوییم این مصالح، بهترین پروژه های عایق سازی ساختمان را با کاربری مختلف ارائه می دهند.

 

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “یونولیت سقفی، مصالح ایده آل برای عایق سازی ساختمان ها”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارید؟

فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.